WYDANIE ONLINE

W przypadku gdy prawo do zasiłków oraz świadczenia rehabilitacyjnego, powstało przed 1 stycznia 2022 r., świadczenia będą wypłacane w wysokości, na zasadach i w trybie określonych w przepisach przed zmianą za cały okres nieprzerwanej niezdolności do pracy.  Oznacza to, że np. gdy pracownik po ustaniu zatrudnienia zacznie chorować w 2021 roku, to okres zasiłkowy po ustaniu zatrudnienia będzie ustalany na zasadach obowiązujących jeszcze w bieżącym roku. Inaczej się stanie w przypadku zachorowania po nowym 2022 roku. W poprzednich wydaniach Zeszytów Ubezpieczeń Społecznych pisaliśmy o tych ważnych zmianach, ale z racji zbliżającego się nowego roku warto je w niniejszym numerze przypomnieć. Zachęcamy do lektury artykułu.

czytaj więcej »

W przypadku gdy zleceniobiorca wykonuje umowę w Polsce i poza jej granicami a wynagrodzenie otrzyma w jednym miesiącu za okres dłuższy niż miesiąc, można mieć problemy z właściwym rozliczeniem zapłaty wobec ZUS. Zapoznaj się z interpretacją indywidualną Zakładu z 17 września 2021 r., znak: DI/100000/43/597/2021 rozpatrującą tę kwestię.

czytaj więcej »

Czy trzeba odprowadzić składki od wartości odszkodowania wypłaconego z tytułu zawartej umowy o zakazie konkurencji? W jaki sposób rozliczyć z ZUS wartość odprawy z tytułu rozwiązania umowy o świadczenie usług zarządzania? Koniecznie zapoznaj się ze stanowiskiem ZUS w tym przedmiocie, wyrażonym w interpretacji indywidualnej z 6 września 2021 r., znak: WPI/200000/43/625/2021.

czytaj więcej »

Znowelizowane przepisy ustawy chorobowej, od nowego roku, umożliwią ZUS otrzymywanie informacji np. od zleceniodawcy, jeżeli osoba równolegle wykonuje umowę zlecenia i umowę o pracę i w jednym miejscu korzysta ze zwolnienia lekarskiego a w drugim świadczy pracę. Sprawdź szczegóły zmian.

czytaj więcej »

Od 1 stycznia 2022 r. pracownicy będą mogli korzystać ze zwolnień lekarskich, jeżeli lekarz zdiagnozuje u nich wypalenie zawodowe.

czytaj więcej »

ZUS stopniowo przejmie wypłatę świadczeń wychowawczych tzw. 500+. Od 1 stycznia 2022 r. ZUS będzie przyjmował wnioski o nowe świadczenia tylko w formie elektronicznej. Gminy będą kontynuowały wypłaty świadczeń do końca okresu, na jaki zostały przyznane, czyli do końca maja 2022 r. Dowiedz się więcej.

czytaj więcej »

Niedługo* wejdą w życie nowe przepisy, które nałożą na pracodawców nowe obowiązki związane z ochroną tzw. sygnalistów w zakładach pracy. Sprawdź szczegóły.

czytaj więcej »

ZUS nie mógł odmówić przyznania świadczeń w ramach tarczy antykryzysowej „zasłaniając się” brakiem wniosku, w sytuacji, gdy przedsiębiorca twierdzi, że wniosek wrzucił do udostępnionej skrzynki na wnioski. Sądy administracyjne uznały, że dopuszczenie możliwości składania wniosków w tym trybie, bez potwierdzania ich przez Zakład, obciąża ZUS.

czytaj więcej »

Wzmożone kontrole ZUS, jakie się aktualnie odbywają w firmach, mogą zakwestionować wysokość wypłaconego zasiłku. A wypłacone świadczenie w nieprawidłowej wysokości nakłada na pracodawcę, który popełnił błąd, szereg dodatkowych obowiązków. Pierwszym z nich jest ustalenie prawidłowej wysokości świadczenia i skorygowanie kwoty wypłaconej, co w przypadku nadpłaty spowoduje konieczność skorygowania opłaconych już składek. Płatnik będzie też musiał naliczyć karne odsetki, których odbiorca uzależniony będzie od tego, czy w wyniku błędu powstała nadpłata, czy niedopłata zasiłku. Od odbiorcy odsetek uzależniony będzie z kolei sposób ich liczenia. Skorygowanie zasiłku musi również znaleźć odzwierciedlenie w dokumentach rozliczeniowych.  Sprawdź, krok po kroku, swoje obowiązki płatnika, w przypadku błędnego naliczenia i wypłaty świadczenia chorobowego.

czytaj więcej »

Pytanie: Jestememerytem prowadzącym jednoosobowe biuro rachunkowe. Obecnie rozliczam się wg skali podatkowej. Składkę na ubezpieczenie zdrowotne płacę w kwocie 381 zł miesięcznie z tytułu działalności. Jaką zapłacę w 2022 roku?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik został zwolniony dyscyplinarnie. Z jakimi kodami powinniśmy wyrejestrować go z ubezpieczeń oraz co ze składkami w takiej sytuacji?

czytaj więcej »

Pytanie: W naszej firmie funkcjonuje Pracownicy Program Emerytalny. Nasz 61- letni pracownik jeszcze w tym roku, w grudniu, zmienia pracę na zakład, w którym PPE nie ma. Czyw tym wieku może już odłożone pieniądze wypłacić, ale czy coś na tym straci? Czy te środki należy wypłacić w całości? Co jeśliby ich jednak nie wypłacił i zostałyby na koncie?

czytaj więcej »