Jak liczyć wysokość zasiłku, gdy pracownik utracił prawa do premii w trakcie zwolnienia lekarskiego

Pytanie: Pracownik otrzymuje wynagrodzenie zasadnicze, uprawniony jest również do premii w stałej kwocie miesięcznej. W miesiącu, w którym przebywał przez 10 dni na zwolnieniu lekarskim zachował prawo do premii w całości (nie została ona pomniejszona o okres przebywania na L4). Następnie pracownik utracił prawo do premii, gdy jego zwolnienie obejmowało już cały miesiąc. Obecnie ZUS nie uwzględnił do podstawy zasiłku premii uznaniowej. Dlaczego tak się dzieje?

Czy wynagrodzenie pracownika naukowego uczelni za wykłady pozaetatowe powinno być oskładkowane

Nieoskładkowanie umów cywilnoprawnych dotyczących wygłoszenia wykładów zawartych z pracownikiem naukowym uczelni jest błędem. Od wynagrodzenia z tytułu takiej umowy powinny być odprowadzone składki i nie ma w tym wypadku znaczenia, czy jest to umowa o dzieło czy zlecenie i czy dotyczy przeniesienia praw autorskich do utworu naukowego. Takie stanowisko prezentuje ZUS oraz Sąd Najwyższy w wyroku z 8 października 2015 r., sygn. I UK 450/14.

Czy nauczyciel prowadzący firmę otrzyma świadczenie kompensacyjne

Pytanie: Od 10 lat prowadzę działalność gospodarczą – niepubliczne przedszkole – jednocześnie jestem dyrektorem tej placówki. Ponadto od września 2015 r. do września 2016 r. zostałam zatrudniona jako nauczyciel w innym przedszkolu niepublicznym. Spełniam inne wymogi do nabycia nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego (wiek i okresy składkowe oraz rozwiązałam stosunek pracy). Czy ubiegając się o ww. świadczenie po rozwiązaniu umowy o pracę, otrzymam do niego prawa prowadząc działalność gospodarczą, czy będę musiała ją zamknąć?

Czy kryterium obrotu może decydować o kraju ubezpieczenia pracownika

Kryterium obrotu nie jest jedynym, jaki właściwa instytucja ubezpieczeniowa musi wziąć pod uwagę ustalając, zgodnie z prawem którego państwa pracownik będzie ubezpieczony, zaś samo osiągnięcie lub nieosiągnięcie obrotu ponad 25% w kraju nie przesądza o objęciu ubezpieczeniami społecznymi w danym państwie

Choroba pracownika na przełomie roku

Wypłata zasiłków w razie choroby i macierzyństwa pod koniec starego i na początku nowego roku związana jest z zastosowaniem kilku ważnych zasad. Jedna z nich uzależnia rodzaj wypłacanego świadczenia 1 stycznia od świadczenia przysługującego w ostatnim dniu roku.