4 sposoby na wcześniejsze rozstanie się z pracownikiem

Jak bardzo można skrócić okres wypowiedzenia za porozumieniem stron? Czym różni się rozwiązanie umowy za porozumieniem stron od skrócenia okresu wypowiedzenia za porozumieniem stron? Czy skrócenie wypowiedzenia za porozumieniem stron trzeba wykazać w świadectwie pracy? Czy za okres skrócenia w tym przypadku przysługuje wynagrodzenie? Czy jest on wliczany do stażu pracy? Kiedy pracodawca może jednostronnie skrócić okres wypowiedzenia? Czy za okres tego skrócenia przysługuje wynagrodzenie za urlop? Na czym polega zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia? Czy trzeba najpierw udzielić urlopu, a potem zwalniać z obowiązku pracy?

Wezwanie pracownika do pracy w dni wolne - rekompensata

Czy można zamienić odbiór dnia wolnego za pracę w wolną sobotę na zapłatę wynagrodzenia z dodatkiem? Czy za pracę w wolną sobotę można dać dzień wolny w innym okresie rozliczeniowym np. na wniosek pracownika? Jak rozliczać 12 godzin pracy w wolną sobotę? Jak rozliczać pracę w wolną niedzielę? Czy praca w poniedziałek rano może być pracą w niedzielę? Jak rozliczyć wezwanie pracownika do pracy w wolny dla niego dzień?

Informacja o warunkach zatrudnienia

Czy skopiować do informacji treść całego przepisu i już jej potem nie aktualizować? Czy można poprzestać na przytoczeniu odpowiednich przepisów? Czy można od razu wskazać przyszłe zmiany, a potem nie aktualizować informacji? Od kiedy liczyć 7 dni na wydanie informacji? Czy trzeba aktualizować całą informację, gdy zmienia się tylko 1 punkt? Czy każda kolejna umowa wymaga nowej informacji? Czy można nie wręczać informacji (lub jej aktualizacji) gdy odpowiednie zapisy i tak są wyszczególnione, np. w regulaminie pracy? Czy kadrze kierowniczej też przekazujemy informację? Co to znaczy, że podaje się normę czasu pracy, a nie wymiar? Czy informować o systemie lub rozkładzie czasu pracy? Czy urlop podaje się już po proporcjonalnym zmniejszeniu (do wymiaru etatu czy okresu pracy)?

Zwolnienie z art.188 kp, czy tzw.wolne " na dziecko" do lat 14

Czy pracownik powinien co roku potwierdzać, czy będzie korzystał ze zwolnienia z art. 188 kp? Czy pracownik może sam zdecydować, czy skorzysta ze zwolnienia w postaci dniówki, czy w postaci godzinowej? Czym w praktyce różnią się oba sposoby korzystania ze zwolnienia? Jak udziela się zwolnienia w przypadku niepełnoetatowca? Czy zaznaczenie przez podwładnego 8 godzin zwolnienia oznacza, że korzysta on ze zwolnienia w dniach, czy godzinach? Jak udzielić godzinowo zwolnienia osobom o obniżonej normie czasu pracy, np. niepełnosprawnym w stopniu znacznym lub umiarkowanym?

Wyjścia prywatne pracowników

Czy pracodawca musi się zgodzić na wyjście prywatne? Jaki czas obejmuje wyjście prywatne? Co pracownik ma zrobić, gdy pracodawca nie zgodził się na wyjście prywatne? Na jakich zasadach pracownik może odpracować wyjście? Czy we wniosku należy wskazać termin odpracowania? Jak ewidencjonować wyjście prywatne i jego odpracowanie? Gdzie przechowywać wniosek o wyjście prywatne? Czy nadal można stosować zeszyty wyjść prywatnych w firmach?

Wydawanie świadectw pracy, sprostowań i kopii

Co to znaczy, że mamy 7 dni na wydanie świadectwa pracy? Kiedy wydajemy świadectwo pracy i z jaką datą, jeśli zatrudnienie kończy się w sobotę? W jakiej formie wydajemy kopię świadectwa pracy? Jak postąpić, gdy pracownik prosi o kopię świadectwa a w aktach go nie ma lub ma poważne braki? Jak oznaczyć sprostowanie świadectwa pracy? Czy zostawić błędną wersję w aktach?

Planowanie i udzielanie urlopów

Jak liczyć urlop przy niepełnym etacie i jednocześnie pracę przez część roku? Jak liczyć urlop wypoczynkowy, gdy pracownik korzysta z urlopu wychowawczego przez kilka miesięcy w roku? Ile urlopu pracownik wykorzysta w ciągu dnia, jeżeli pracuje na 1/2 etatu po 4 godziny dziennie? Czy w planie urlopów uwzględniamy urlop zaległy, urlop na żądanie albo dodatkowy urlop niepełnosprawnego? Czy pierwszy urlop przechodzi na nową umowę o pracę?

Ekwiwalent w związku z pracą zdalną a ZUS i podatek – 07.04.2021

Obowiązkiem pracodawcy, który polecił wykonywanie pracy zdalnej jest m.in. zapewnienie pracownikowi narzędzi i materiałów niezbędnych do wykonywania takiej pracy. Możliwa jest również sytuacja, w której pracownik prace zdalną będzie wykonywał z użyciem własnych narzędzi lub materiałów, a pracodawca wypłaci pracownikowi z tego tytułu odpowiedni ekwiwalent.

Okresy przechowywania akt osobowych, tworzenie nowych teczek dla nowych umów

Ile czasu przechowujemy ewidencje czasu pracy i dokumentację urlopową? Czy w przypadku gdy pracownik wraca do pracy po przerwie, to wracamy do poprzednich akt osobowych? Czy kopiujemy dokumenty z jednych akt do drugich, jeżeli musimy je rozdzielić?

Praca zdalna – polecanie i wykonywanie – problemy z praktyki

Czy pracownik pracujący zdalnie na kwarantannie może skorzystać z urlopu wypoczynkowego? Czy polecenie pracy zdalnej musi być czasowe? Co oznacza, że pracownik musi mieć warunki do pracy zdalnej i kto o tym decyduje? Czy pracodawcy może coś grozić, jeśli tego nie sprawdzi? Czy można polecać pracę zdalną inną niż wynikającą z umowy? Jaki system czasu pracy pasuje do pracy zdalnej? Czym jest ewidencja czynności, jak ją prowadzić i przechowywać?