Czas pracy 2023

W 2023 roku mamy: 250 dni pracy, 13 świąt wolnych od pracy, 12 z tych świąt wypada w dniu roboczym od poniedziałku do piątku, a 2.000 to łączna liczba godzin do przepracowania oraz 115 to liczba dni wolnych od pracy przy uwzględnieniu wszystkich weekendów i świąt. Obejrzyj poradę video i dowiedz się, jak prawidłowo zaplanować czas pracy w 2023 roku.

PIT-2 w 2023 roku – nowe zasady

Od stycznia 2023 roku nie tylko pracownicy, ale również zleceniobiorcy i inne osoby otrzymujące wynagrodzenie za prace wykonywane osobiście (wykonawcy dzieł, menadżerowie na kontraktach, członkowie zarządów) po złożeniu płatnikowi stosownego oświadczenia będą mogli stosować kwotę wolną. W 2023 roku wchodzi w życie nowa wersja formularza PIT-2. Sprawdźmy, jakie będą zasady składania formularza PIT-2 od 2023 roku.

Zmiany w czasie pracy (a także nowe stanowiska resortu pracy) - 2022

Czy czas szkolenia odbywanego poza normalnymi godzinami pracy pracownika wlicza się do czasu pracy? Czy wyjście prywatne można odpracować przez terminem wyjścia? Czy można odpracować wyjście w dniu wolnym?

Przywileje rodziców dzieci, które nie ukończyły 8.roku życia

Jakie uprawnienia rodzica dziecka do lat 4, przejdą na rodziców dzieci do lat 8? Czy pracownik może pobrać "na zapas" zgodę na korzystanie z przywilejów rodzica? Które przywileje zostają dla rodziców dzieci do lat 4?

Prawo do wystąpienia o zmianę warunków - po zmianach w kp

Jak często pracownik ma prawo wystąpić o zmianę warunków zatrudnienia? Czy pracownik w okresie próbnym może również wystąpić o zmianę warunków pracy? Kiedy do okresu zatrudnienia pracownika u danego pracodawcy wlicza się okres zatrudnienia w poprzedniej firmie?

Jak rozliczyć wynagrodzenie od lipca 2022 r.

 Od 1 lipca 2022 r. obowiązuje kolejna w tym roku duża nowelizacja przepisów podatkowych i składkowych wprowadzona Polskim Ładem 2.0. Zmiany składkowo – podatkowe wpłynęły na sposób naliczania wynagrodzeń. Ułatwieniem dla płatników jest szkolenie online w tym zakresie, w ramach którego nasz ekspert wyjaśnia: Jak zmieniła się skala podatkowa od 1 lipca 2022 r. i jakie zasady należy stosować z tym dniem przy naliczaniu wynagrodzeń Co nowego w zakresie stosowania kwoty wolnej od podatku wprowadzono 1 lipca br, a co zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2023 r., Jak na rozliczanie wynagrodzeń wpływa likwidacja ulgi dla klasy średniej i mechanizmu „rolowania” zaliczek podatkowych Kiedy stosujemy zasady naliczania zaliczki na PIT wg. reguł obowiązujących w grudniu 2021 r.

Ruchomy czas pracy

Jak poprawnie zaplanować ruchomy czas pracy w firmie? Czy można zaplanować w systemie ruchomego czasu pracy pracę w kolejnym dniu? Czy ruchomy czas pracy uwalnia od ograniczeń przy planowaniu czasu pracy? Czy trzeba zachować 11 - godzinny odpoczynek w ruchomym czasie pracy? Które przesunięcia wymagają ruchomego czasu pracy? Czy ruchomy czas pracy można łączyć z innymi systemami czasu pracy?

Urlop w pierwszym miejscu pracy - problemy z praktyki

Czy można udzielać pierwszego urlopu "na kredyt"? Czy pierwszy urlop zaokrągla się w górę do pełnych dni? W jakiej dokładnie dacie pracownik nabywa kolejne odcinki pierwszego urlopu? Czy zasady pierwszego urlopu dotyczą tylko pierwszego pracodawcy, czy każdego pracodawcy w danym roku kalendarzowym? Co z urlopem, gdy pracownik zostaje zatrudniony np.2 grudnia? Co z niewykorzystanym pierwszym urlopem? Jak wykorzystać urlop, gdy pracownik uzyskuje np. 31 grudnia 1,66 dnia urlopu?

Okresy odpoczynku dobowego i tygodniowego

Każdy pracownik musi mieć zapewnione co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku dobowego i 35 godzin (w niektórych wypadkach 24 godziny) nieprzerwanego odpoczynku tygodniowego. W praktyce powstaje jednak wiele pytań. Dotyczą one nie tylko tego, jak należy zachowywać okresy odpoczynku, ale też i tego, co robić, gdy już te okresy zostały naruszone.

Godziny ponadwymiarowe pracownika niepełnoetatowego

Jakie są sposoby zapisania limitu godzin ponadwymiarowych? Kiedy trzeba wskazać w umowie limit godzin ponadwymiarowych płatnych jak nadgodziny? Co jeśli brakuje w umowie tego limitu? Na jakim poziomie zapisać limit godzin ponadwymiarowych? Czy można go wskazać na poziomie pełnego etatu? Czy godziny ponadwymiarowe różnią się od godzin nadliczbowych? Czym różni się rozliczanie godzin ponadwymiarowych od rozliczania nadgodzin? Kiedy wolno polecać godziny ponadwymiarowe? Jak ewidencjonować godziny ponadwymiarowe?