ZUS ZSWA za 2021 rok – 10 przykładów właściwego wypełnienia druku

Do końca marca br. część pracodawców musi złożyć zgłoszenie ZUS ZSWA za rok ubiegły.  Informacje podane w formularzu ZUS ZSWA wpłyną na przyszłe świadczenia emerytalne pracowników wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Warto skorzystać ze wskazówek dotyczących zasad poprawnego wypełnienia druku, zawartych w niniejszym opracowaniu, dzięki którym płatnik uniknie zbędnych korekt w przyszłości.

Wypłata trzynastki w ratach a podstawa wymiaru zasiłku

Niekiedy zdarza się, że na prośbę pracownika płatnik wypłaca mu  dodatkowe wynagrodzenie roczne w miesięcznych ratach (pozostali pracownicy otrzymają wynagrodzenie w całości) z zachowaniem ustawowego terminu., czyli do końca marca Jeżeli zajdzie taka okoliczność można mieć wątpliwości, jak należy obliczać podstawę wymiaru świadczeń chorobowych. Kwestię tę wyjaśniamy w artykule.

Składki na FEP 2022 – 9 przykładów poprawnego naliczania  

W myśl art. 35 ustawy o emeryturach pomostowych składki na FEP opłaca się za pracownika, który spełnia następujące warunki: urodził się po 31 grudnia 1948 r., wykonuje prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, o których mowa w art. 3 ust. 1 i 3 ustawy. Składki na FEP nalicza się tylko za tych pracowników, którzy oba warunki spełniają łącznie. Sprawdź, na co zwrócić uwagę w 2022 roku naliczając składki na Fundusz Emerytur Pomostowych, aby nie narazić się na sankcje ze strony ZUS.

Jak rozliczyć w dokumentach ubezpieczeniowych wypłatę trzynastki dla byłych pracowników

Rozpisanie w dokumentacji ZUS wypłaconej premii rocznej za 2021 rok może być problematyczne, jeśli świadczenie to otrzyma były pracownik lub  wdowa/wdowiec po byłym pracowniku. Warto przeczytać komentarz autora opatrzony praktycznym przykładem, by nie popełnić błędu, gdy zajdzie ta okoliczność.

Inspektorzy kontroli podważają zasadność zawierania umów o dzieło – co ze składkami

W wyniku przeprowadzonych kontroli przez ZUS niejednokrotnie stwierdzono, że zawarte umowy o dzieło są faktycznie umowami zlecenia. Wobec powyższego sporządzono korekty deklaracji rozliczeniowych ZUS za ubezpieczonego i opłacono należne składki także w części, którą powinien opłacić zleceniobiorca. Płatnicy mają jednak wątpliwości, czy opłacone składki za zleceniobiorcę stanowią dla niego przychód i czy zleceniodawca powinien wystawić PIT dla zleceniobiorcy? A jeśli tak, to jaki? Sprawdź, co na ten temat sądzi ekspert.

Czy w świadectwie pracy podawać okres choroby pracownika przypadający na okres wyczekiwania

Pytanie: Pracownik był zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas określony od 25.11.2021 r. do 31.12.2021 r. W okresie od 08.12.2021 r. do 17.12.2021 r. i od 22.12.2021 r. do 24.12.2021 r. przebywał na zwolnieniu lekarskim. Za dany okres nie należało się pracownikowi wynagrodzenie chorobowe z art. 92 Kodeksu pracy, ponieważ  od 25.11.2021 r. do 24.12.2021 trwał okres wyczekiwania. Zatem choroba pracownika była nieobecnością usprawiedliwioną niepłatną. Czy podane okresy powinniśmy podać w świadectwie pracy w ust. 6 pkt 13 ?

Co ze składką zdrowotną przy działalności w dwóch spółkach

Pytanie: Wspólnicy prowadzą działalność w dwóch spółkach: w spółce jawnej i sp. z o.o., nie pobierają wynagrodzenia. Czy składka zdrowotna powinna być płacona z dwóch firm i w jakiej wysokości? Spółka jawna rozlicza się podatkiem liniowym. Jeśli w roku 2021 płacono zaliczki w formie uproszczonej, to czy teraz trzeba zmienić formę opodatkowania i płacić zaliczki miesięcznie ze względu na składkę zdrowotną? Jeśli nie jest pobierane wynagrodzenie w spółce z o.o., to jak płacić składkę?

Wznowienie lub rozpoczęcie działalności w trakcie 2022 r. a „mały ZUS plus”

Jeżeli przedsiębiorca rozpocznie lub wznowi działalność gospodarczą później niż w styczniu 2022 r., a prowadził ją w 2021 r. przynajmniej przez 60 dni i nie korzystał w 2021 r. z „małego ZUS plus”  może teraz starać się o tę ulgę. Powinien w tym przypadku przekazać do ZUS odpowiednią dokumentację. Poniżej wskazujemy warunki skorzystania z tej ulgi.

Wniosek o 500+ na nowy okres od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023

Od 1 lutego można składać elektronicznie wniosek do ZUS o świadczenie wychowawcze na nowy okres od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r. Osobie, która złoży prawidłowo wypełniony wniosek do 30 kwietnia 2022 r., ZUS wypłaci świadczenie do 30 czerwca 2022 r.