Nadpłacony ryczałt na jazdy lokalne – jak przeprowadzić korektę składek

Pytanie: Mimo pobytu pracownika na kilkudniowym urlopie wypoczynkowym w lutym tego roku wypłaciliśmy mu pełny ryczałt na jazdy lokalne, nie naliczając od niego składek. Wychwycił to inspektor ZUS podczas kontroli. Jak skorygować ten błąd?

Korekta świadczenia wypadkowego w dokumentach rozliczeniowych

Pytanie: Zdarzenie, z tytułu którego pracownik otrzymał wynagrodzenie chorobowe zostało uznane przez PIP za wypadek przy pracy, a nie w drodze do pracy – jak stwierdziła komisja powołana przez nas. Jak skorygować w dokumentach rozliczeniowych rodzaj wypłaconego świadczenia chorobowego? Nadmieniam, że jesteśmy uprawnieni do wypłaty świadczeń chorobowych.

Kompensacja kosztów przy pracy zdalnej a składki

Czy w przypadku gdy pracodawca przyzna pracownikom jednorazowe świadczenie rekompensujące im ponoszone koszty związane z wykonywaną pracą zdalną, świadczenie to podlega oskładkowaniu? Poznaj opinię ZUS w tej kwestii wyrażoną w interpretacji indywidualnej z 20 maja 2021 r., znak DI/100000/43/283/2021.

Jak poprawnie dokonać korekty rozliczeń składowych i podatkowych

Pracodawcy muszą co miesiąc rozliczać i opłacać składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne za zatrudnionych pracowników. Jednak niektóre rozliczenia opatrzone są błędem płatnika, co powoduje określone konsekwencje. Sprawdźmy, kiedy dochodzi do nieprawidłowości i jak sobie z nimi poradzić.

Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe od 1 stycznia 2022 roku

W przypadku wznowienia działalności gospodarczej przez osobę, która nie podlegała dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu przed dniem, od którego nastąpiło zawieszenie tej działalności, osoba ta będzie miała 7 dni na przekazane zgłoszenia do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego w ZUS. Gdy dochowa tego terminu, objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym nastąpi od dnia wskazanego w zgłoszeniu. Sprawdź szczegóły.

Czy informację o zajęciu komorniczym trzeba podać w druku Z-3

Pytanie: Nasz pracownik otrzymuje minimalne wynagrodzenie, które podlega zajęciu komorniczemu niealimentacyjnemu. Czy wysyłając do ZUS formularz Z-3, celem wypłaty pracownikowi mamy obowiązek zawiadomić Zakład o tym zajęciu?