Jak wyliczyć odprawę emerytalną oraz odprawę w związku z rozwiązaniem stosunku pracy

Pytanie: Pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę ze stawką godzinową (30 zł), w lipcu kończy pracę i jest uprawniony do odprawy emerytalnej. Czy do wyliczenia podstawy do odprawy z ostatnich 3 miesięcy należy uwzględnić faktyczną ilość przepracowanych godzin w poszczególnych miesiącach, czy tyle godzin ile powinno być przepracowanych (kwiecień 168 godz., maj 160 godz., czerwiec 168 godz.)? W maju pracownik chorował i faktycznie przepracował 72 godziny (a nie 160 godz.). Czy jeśli chorowałby przez cały miesiąc, to tego miesiąca nie należy brać pod uwagę? Czy tak samo należy ustalić podstawę do odprawy dla innego pracownika (również zatrudnienie ze stawką godzinową i niepełny przepracowany miesiąc w związku z chorobą), któremu chcemy wypłacić odprawę w związku z rozwiązaniem stosunku pracy z przyczyn niedotyczących tego pracownika?

Dofinansowanie do wypoczynku raz na 2 lata

Pytanie: Czy dopuszczalny jest zapis w regulaminie ZFŚS o treści: „dofinansowanie wypoczynku przysługuje pracownikom i członkom ich rodzin, którzy nie korzystali z wymienionego świadczenia w roku poprzedzającym złożenie wniosku o dofinansowanie wypoczynku”?

Do 31 marca 2022 r. -bon turystyczny z PUE ZUS

Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych przypadła rola utworzenia, dostosowania i utrzymania infrastruktury informatycznej do obsługi bonu turystycznego. Polski Bon Turystyczny ma stanowić wsparcie dla polskich rodzin oraz polskiej branży turystycznej w związku z trudną sytuacją gospodarczą wywołaną epidemią COVID-19. Sprawdź szczegóły.

Czy stypendium stażowe podlega składkom ZUS

Od września w wielu firmach odbywają staże osoby otrzymujące stypendia stażowe. Płatnicy mają wątpliwości czy za stażystów opłacać składki na ubezpieczenie zdrowotne. Poznaj opinie eksperta.