Zmiana zasad delegowania pracowników tuż-tuż

Trwają prace* nad ustawą, której celem jest wdrożenie postanowień unijnej dyrektywy ws. delegowania pracowników w ramach świadczenia usług. Nowe przepisy ograniczą okres delegowania pracowników do 12 miesięcy, z możliwością przedłużenia tego okresu o kolejne 6 miesięcy na podstawie powiadomienia złożonego inspekcji pracy. Prześledź planowane rozwiązania.

Zmiana wymiaru czasu pracy, a obowiązki pracodawcy wobec ZUS

Zmiana obowiązującego pracownika wymiaru czasu pracy, zarówno w górę, jak i w dół, nakłada na pracodawców dodatkowe obowiązki wobec ZUS. Zmiana taka musi znaleźć odzwierciedlenie w dokumentach ubezpieczeniowych, może też mieć wpływ na obowiązek opłacania składek na FP i FS oraz sposób liczenia świadczeń chorobowych. Sprawdź szczegóły.

Wypłata świadczeń emerytalnych i świadczenia kompensacyjnego

Pytanie: Pani X ma 61 lat. Złożyła do dyrektora wniosek o rozwiązanie stosunku pracy z 28 sierpnia 2020 r. Od 29 sierpnia 2020 r. zamierza przejść na emeryturę. Wniosek o emeryturę dostarczy do ZUS w dniu 3 sierpnia 2020 r. Czy ZUS naliczy Pani X emeryturę od 1 sierpnia 2020 r.? Pani Y 60 lat ukończy 8 sierpnia 2020 r. Złożyła podanie do dyrektora o rozwiązanie stosunku pracy z dniem 30 sierpnia 2020 r. Wniosek do ZUS zamierza złożyć w dniu 5 sierpnia 2020 r. Czy ZUS naliczy Pani Y emeryturę od 8 sierpnia 2020 r. Pani Z (nauczycielka) złożyła podanie do dyrektora o rozwiązanie stosunku pracy z dniem 28 sierpnia 2020 r. Od 29 sierpnia 2020 r. chce przejść na świadczenie kompensacyjne. Wniosek o świadczenie kompensacyjne złoży do ZUS w dniu 6 sierpnia 2020 r. Czy ZUS naliczy Pani Z świadczenie kompensacyjne od 1 sierpnia 2020 r.? Czy wszystkie Panie muszą złożyć do ZUS świadectwa pracy z rozwiązaniem stosunku pracy jeszcze w sierpniu 2020 r., aby otrzymać świadczenie (emeryturę i świadczenie kompensacyjne) za sierpień?

Wychowywanie nieswojego dziecka a potrącenia z wynagrodzeń

Jaki wpływ na kwotę wolną od potrąceń ma sytuacja gdy : żona pracownika (albo matka wspólnego dziecka) ma swoje dziecko, ale jest rozwiedziona z jego ojcem albo nigdy nie była z nim zamężna – jednakże on płaci alimenty. Sprawdź opinię ministerstwa pracy.

Ulga na start a konsekwencje składkowe

Pytanie: Przedsiębiorca uprawniony do korzystania z ulgi na start zgłoszony do ubezpieczenia z kodem 05 40 00 oprócz składki zdrowotnej zamierza opłacać również składki na ubezpieczenia społeczne w wysokości 30% minimalnego wynagrodzenia. Czy właściwie dokonano zgłoszenia z kodem 05 40 00, czy należy przerejestrować go na kod 05 70 00, jednak wtedy skróci mu się okres korzystania z uprawnień do małego ZUS?

Opóźnienie w przerejestrowaniu z preferencyjnych składek na mały ZUS plus

Pytanie: Jak postąpić w sytuacji, kiedy w kwietniu bieżącego roku płatnik powinien mieć zmieniony kod tytułu ubezpieczeń, gdyż skończył mu się ZUS preferencyjny i kwalifikuje się na mały ZUS plus. Już jest sierpień a osoba nie została przerejestrowana na nowy kod 0590. Czy w takiej sytuacji możemy zrobić to po tak długim czasie, czy nie ma już możliwości by skorzystać z tego kodu?

Minimalny staż pracy a emerytura z ZUS

Pytanie: Nasza była pracownica, urodzona w 1967 roku, przepracowała 10 lat, potem wychowywała dziecko. Czy w wieku 60 lat otrzyma emeryturę? Czy potrzebny jest minimalny staż pracy do otrzymania emerytury z ZUS? Dodam, że według wyliczeń z pisma ZUS na dzień dzisiejszy emerytura jest na poziomie 1.220 zł.

Korekta zaniżonej premii

Pytanie: W przypadku jednego z naszych pracowników stwierdziliśmy, że nieprawidłowo ustaliliśmy wysokość premii za II półrocze 2019 r.., której wypłata miała miejsce w styczniu b.r. Premia ta została zaniżona. Jak skorygować te błędy w dokumentach rozliczeniowych oraz co ze składkami w takiej sytuacji?

Kiedy ZUS podważy podstawę wymiaru składek przedsiębiorcy

W ostatnim czasie dochodzi do przypadków kwestionowania przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych podstawy wymiaru składek osób prowadzących działalność gospodarczą. Takie sytuacje występują zarówno na bieżąco, jak i za okres wsteczny. Przypomnijmy zatem, jak poprawnie ustalić podstawę i uniknąć problemów z ZUS.