Jak rozliczyć względem fiskusa zasiłek chorobowy wypłacony zleceniobiorcy

Czy zasiłek chorobowy jest dla zleceniobiorcy przychodem z działalności wykonywanej osobiście, od której zleceniodawca, jako płatnik podatku dochodowego, ma obowiązek potrącać i odprowadzać zaliczki na podatek dochodowy? Poznaj stanowisko Krajowej Informacji Skarbowej.

Czemu służy waloryzacja podstawy zasiłku chorobowego

Waloryzacji podstawy zasiłku chorobowego dokonuje się w celu ustalenia wysokości przyznanego pracownikowi świadczenia rehabilitacyjnego. Prawny wymóg dokonywania waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przy ustalaniu kwoty świadczenia rehabilitacyjnego jest podyktowany względami ekonomicznymi – służy dostosowaniu wysokości tego świadczenia do wzrostu wynagrodzeń. Sprawdź, jak liczyć świadczenie.

Co może zrobić pracodawca po świadczeniu rehabilitacyjnym pracownika

Pytanie: Pracownik przebywa na świadczeniu rehabilitacyjnym do 23 lipca. Na 30 dni przed końcem świadczenia rehabilitacyjnego ma zamiar wystąpić do ZUS z wnioskiem o przyznanie renty. Co w sytuacji, gdy pracownik nie otrzyma renty? Czy wtedy pracodawca bezpośrednio po zakończonym świadczeniu rehabilitacyjnym, mając wiedzę, że renta nie została przyznana, może wysłać tego pracownika na urlop wypoczynkowy bez przeprowadzania badań kontrolnych? Czy najpierw przeprowadzić badania kontrolne i dopiero gdy pracownik otrzyma orzeczenie o zdolności do wykonywania pracy udzielić mu urlopu? A co w sytuacji, gdy nie przyznano mu renty i lekarz medycyny pracy wydał orzeczenie, że wobec przeciwwskazań zdrowotnych nie może pracować na dotychczasowym stanowisku, a pracodawca nie dysponuje innym stanowiskiem, na które mógłby przenieść pracownika. W jakim trybie zwolnić wtedy pracownika?