Zwrot świadczeń szkoleniowych, a podstawa wymiaru składek

Pytanie: W związku z tym, że pracownik przerwał studia, na które uzyskał skierowanie, wystąpiliśmy do niego o zwrot opłaconych przez nas świadczeń i wynagrodzeń wypłaconych za okresy zwolnień od pracy. Czy zwrot taki będzie podlegał oskładkowaniu?

Zmiana warunków płacowych z powodu COVID -19 a wynagrodzenie urlopowe

Obecnie przy obliczaniu wynagrodzeń za wypoczynek wielu pracodawców musi uwzględnić zmiany, jakie zaszły w systemie wynagradzania pracowników, spowodowane stanem epidemii. Część firm wprowadziła bowiem przestój, część zdecydowała się na cięcia etatów i przemodelowanie płac. Ponieważ sezon letni w pełni, warto przypomnieć najważniejsze zasady ustalania wynagrodzeń za urlop i ich oskładkowania. Koniecznie przeczytaj.

Zatrudnienie bezrobotnego 50+ a dofinansowanie wynagrodzenia

Pracodawcy, którzy chcą zatrudnić osoby, mające ukończony 50 rok życia mogą korzystać z dofinansowania za zatrudnienie osoby bezrobotnej. Przypominamy, iż w tym roku jest to maksymalnie kwota 1300 zł w miesiącu. Dowiedz się więcej.

Wyrównanie dodatku stażowego po wypłacie świadczeń chorobowych

Pytanie: Pracownik dostarczył świadectwo pracy z poprzedniej firmy, które nie było uwzględnione przy ustalaniu dodatku stażowego, w wyniku czego był on wypłacany w zaniżonej wysokości – zamiast 18% wynagrodzenia zasadniczego pracownik otrzymywał 15% tego wynagrodzenia. Czy po wypłaceniu stosownego wyrównania powinniśmy przeliczyć pobrane przez tę osobę świadczenia chorobowe?

Ubezwłasnowolnienie pracownika a obowiązek ubezpieczeń społecznych

Specjalista rozliczający ZUS w firmie może mieć wątpliwości, czy pracownik ubezwłasnowolniony całkowicie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym bez względu na okoliczność, czy zawarta przez niego umowa o pracę jest ważna, jeśli osobiście i za wynagrodzenie wykonuje on pracę określonego rodzaju podporządkowaną kierownictwu pracodawcy, na rzecz i ryzyko pracodawcy. Dowiedz się, jak w tek kwestii wypowiedział się Sąd Najwyższy.

Tylko do 31 sierpnia – wniosek o dodatek solidarnościowy

Przypominamy, iż osoby uprawnione, które straciły źródło przychodu z powodu kryzysu spowodowanego COVID-19, mogą otrzymać dodatek solidarnościowy w wysokości 1.400 zł miesięcznie za okres od 1 czerwca 2020 r. do 31 sierpnia 2020 r., nie wcześniej jednak niż za miesiąc kalendarzowy, w którym złożą wniosek do ZUS. Upewnij się, kto ma prawo do świadczenia.

Skutki składkowe nadpłaty ryczałtu na jazdy lokalne

Pytanie: Okazało się, że pracownikowi, któremu wypłacamy ryczałt na jazdy lokalne, trzy miesiące temu został skradziony samochód, w związku z czym ryczałt ten mu nie przysługiwał. Czy od nadpłaconej kwoty powinniśmy naliczyć składki, a jeśli tak, to jak je rozliczyć w raportach imiennych?

Kiedy ZUS zweryfikuje podstawę wymiaru składek

Orzecznictwo sądowe uznaje jednolicie, że ZUS może negować wysokość wynagrodzenia stanowiącego podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, jeżeli okoliczności sprawy wskazują, iż zostało ono wypłacone na podstawie umowy sprzecznej z prawem, zasadami współżycia społecznego lub zamiaru obejścia prawa. Sprawdźmy kiedy.

Jakie świadczenia przysługują ojcu, a jakie matce dziecka

Pytanie: Matka dziecka była zatrudniona na umowę o dzieło przed porodem. Czy w takiej sytuacji pracownikowi etatowemu, ojcu dziecka, przysługuje urlop tacierzyński (macierzyński)? Czy matce dziecka przysługuje tylko kosiniakowe?