Korygowanie błędów w ZUS ZSWA

Pytanie: Okazało się, że w składanych ZUS ZSWA za ostatnie lata mamy błędy dotyczące danych identyfikacyjnych pracodawcy lub ubezpieczonego, pracy szczególnej, nieuwzględnienia pracownika w ZUS ZSWA podlegającego ubezpieczeniu wypadkowemu. Prosimy na przykładach wyjaśnić, jak skorygować tego typu błędy.

Konsekwencje braku pouczenia ZUS o zakończeniu ubezpieczenia chorobowego

Czy w przypadku gdy ZUS nie pouczy osoby prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą, która korzystała z zasiłku macierzyńskiego, o obowiązku zgłoszenia się do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego po zakończeniu pobierania tegoż zasiłku, ubezpieczenie to będzie obowiązywało wstecznie od tej daty, nawet jeżeli z usprawiedliwionych powodów osoba ta nie zdążyła zgłosić się do ZUS w terminie 7 dni ? Dowiedz się jakie jest stanowisko Sądu Najwyższego w tej kwestii.

Do 20 kwietnia ZUS zawiadomi o stopie składki wypadkowej

Niektórzy płatnicy skorzystają z przywileju ustalenia wysokości składki wypadkowej przez ZUS. Zakład przekaże tym płatnikom właściwą informację do dnia 20 kwietnia 2020 roku. Sprawdź, kto otrzyma zawiadomienie. Na stronach 6-7 niniejszego numeru przeczytasz natomiast, kto musi we własnym zakresie ustalić wysokość stopy procentowej składki wypadkowej od 1 kwietnia 2020 r. do 31 marca 2021 r.

Brak świadectwa pracy z poprzedniej firmy a prawo do świadczenia

Pytanie: W połowie lutego zatrudniliśmy nowego pracownika. Po przepracowaniu miesiąca zachorował. Jak należy wypłacić wynagrodzenie za czas choroby bądź zasiłek za miesiąc, w którym chorował, gdy pracownik po prośbach nadal nie dostarczył świadectwa pracy? W kwestionariuszu wskazał okres zatrudnienia od początku roku.