Koniec roku – 13 przykładów właściwego ustalania okresu zasiłkowego

Przekroczenie limitu wypłaty danego świadczenia przez pracodawcę z jego winy jest traktowane jak wypłata bezpodstawna i skutkuje koniecznością dokonania zwrotu do ZUS bezpodstawnie wypłaconej kwoty wraz z odsetkami w formie dopłaty składek. Dlatego tak ważne jest prawidłowe ustalenie okresu, przez jaki należy wypłacać zasiłek chorobowy. Na przyszły rok planowane są duże zmiany dotyczące zasiłków w razie choroby i macierzyństwa, również w zakresie ustalania okresów wypłaty tych świadczeń. Na razie jednak obowiązują dotychczasowe przepisy, które sprawiają problemy, szczególnie jeżeli chodzi o zasady zliczania okresów niezdolności do pracy do jednego okresu zasiłkowego bądź otwierania nowego okresu. Warto zatem na koniec roku zweryfikować, czy ustalając okresy zasiłkowe nie popełniliśmy błędu.

Kilka kolejnych umów zlecenia a prawo do zasiłku opiekuńczego

Pytanie: Osoba zatrudniona u nas na podstawie kilku następujących po sobie umów zlecenia wystąpiła o przyznanie zasiłku opiekuńczego na chore dziecko. Czy świadczenie to przysługuje zleceniobiorcom, a jeśli tak, to czy jego podstawę powinniśmy ustalić w oparciu o zsumowane wynagrodzenia ze wszystkich tych umów, czy wziąć pod uwagę dochód tylko z ostatniej umowy?

Czy zmiana „małego ZUS” tuż, tuż...?

Projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej* przewiduje zmiany dotyczące „małego ZUS”. W jakim zakresie? Koniecznie przeczytaj.

Czy zawsze przysługuje „ulga na start” i preferencyjny 2 letni ZUS przy pierwszej działalności

Czy można skorzystać z „ulgi na start” w sytuacji, kiedy przedsiębiorca nie wyraził takiej chęci na samym początku rozpoczynania działalności? Co z prawem do preferencyjnego 2 letniego ZUS, jeżeli wykonywane usługi dla byłego pracodawcy pokrywają się z pracą wykonywaną u niego? Poznaj stanowisko ZUS w tej kwestii.

Czy działalność artystyczną lub twórczą należy potwierdzić dla ZUS

Sąd Najwyższy wydał wyrok w sprawie ubezpieczeń społecznych artystów i twórców. Wnioski jakie z niego płyną to m.in. takie, że aby skorzystać z dobrodziejstw ubezpieczenia społecznego twórców trzeba stanąć przed komisją ministerialną i uzyskać stosowną decyzję w postępowaniu administracyjnym. Dowiedz się więcej na ten temat.

Centralna Informacja Emerytalna

Centralna Informacja Emerytalna (CIE) będzie nowym systemem informatycznym, który posłuży gromadzeniu i udostępnianiu informacji emerytalnych. Powołanie do życia CIE ma uprościć proces informowania ubezpieczonych o stanie ich kont, a także spowodować, że będzie on bardziej efektywny. Dowiedz się więcej.

Błąd krytyczny przy wysyłce ZUS RCA

Pytanie: Co powinnam zrobić, w przypadku gdy nie mogę wysłać dokumentu korygującego ZUS RCA, ponieważ występuje błąd krytyczny informujący o tym, że taki numer identyfikatora już występował, a jestem przekonana, że nie był on wcześniej wysyłany z tym numerem?