WYDANIE ONLINE

Najnowszy projekt nowelizacji Kodeksu pracy* ma usankcjonować pracę zdalną po zakończeniu okresu epidemii. Już dziś warto poznać szczegóły nowych unormowań.

czytaj więcej »

Ministerstwo Zdrowia wydało stanowisko w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego osób powołanych do pełnienia funkcji. Poznaj szczegóły.

czytaj więcej »

Podniesienie kwoty wartości finansowanych przez pracodawcę posiłków udostępnianych pracownikom do spożycia ze 190 zł do 300 zł, która jest wyłączona z podstawy wymiaru składek to jedna z wprowadzonych zmian. Przeczytaj, co jeszcze się zmieniło w ustalaniu podstawy wymiaru składek.

czytaj więcej »

Uchodźcy, którzy wjechali legalnie z Ukrainy do Polski po 23 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi i chcą pozostać w Polsce, ZUS przyzna i wypłaci świadczenia dla rodziny. Poznaj szczegóły nowych regulacji.

czytaj więcej »

W związku z atakiem militarnym na Ukrainę wiele polskich podmiotów podjęło działania pomocowe dla obywateli tego kraju. Dotyczy to również przedsiębiorców, którzy organizują i udostępniają im miejsca noclegowe po przybyciu do Polski, a także przekazują leki, żywność, ubrania, koce, śpiwory itp. – zarówno we własnym zakresie, jak i za pośrednictwem różnych instytucji. Wielu z nich ma wątpliwości, jak rozliczać taką pomoc na gruncie obowiązujących przepisów podatkowych, w tym pod kątem ujmowania związanych z nią wydatków do kosztów uzyskania przychodów. Koniecznie przeczytaj komentarz eksperta.  

czytaj więcej »

Już w poprzednim numerze Zeszytów Ubezpieczeń Społecznych informowaliśmy, iż osoby zainteresowane od 1 kwietnia br. mogą składać wnioski do ZUS o przyznanie żłobkowego. Na łamach tego numeru ponownie przypominamy o tej możliwości i warunkach, jakie należy spełnić, aby otrzymać świadczenie.

czytaj więcej »

Na początku sierpnia 2022 r. mają wejść w życie zmiany w Kodeksie pracy, wynikające z konieczności wdrożenia do polskich przepisów postanowień dyrektyw unijnych. Jednym z nowych rozwiązań będzie urlop opiekuńczy, udzielany pracownikom w związku z koniecznością zapewnienia opieki najbliższym członkom rodziny. Przeczytaj, kiedy pracownicy będą mogli skorzystać z urlopu opiekuńczego.

czytaj więcej »

Pytanie: W firmie wypłacane są premie kwartalne. Jak ustalić kwotę, którą powinniśmy przyjąć do podstawy wynagrodzenia chorobowego z tytułu niezdolności do pracy mającej miejsce w kwietniu 2022 r., jeśli z dniem 1 marca br. pracownikowi zmieniony został obowiązujący go wymiar czasu pracy?

czytaj więcej »

Pytanie: 1 grudnia ub.r. poprzez zmianę regulaminu wynagradzania zaniechaliśmy wypłacania dodatków funkcyjnych, wprowadzając jednocześnie prawo do premii miesięcznej w wysokości ustalonej widełkami od 10% do 30% wynagrodzenia zasadniczego. Jak ustalić podstawę wynagrodzenia chorobowego przysługującego aktualnie jednemu z pracowników?

czytaj więcej »

Pytanie: W czasie kontroli ZUS ustalił, że jedna z ubiegłorocznych umów zlecenia powinna być uznana za umowę o pracę, nakazując złożenie stosownych korekt. Jakie dokumenty powinniśmy złożyć oraz co z zaległymi składkami, jeśli osoba ta już u nas nie pracuje i praktycznie nie mamy z nią kontaktu?

czytaj więcej »

Pytanie: Wypłaciliśmy pracownikowi omyłkowo zasiłek macierzyński za urlop ojcowski. Zasiłek macierzyński został wypłacony za okres 07.01.2022 r. do 20.01.2022 r. Zasiłek powinien wypłacić ZUS, gdyż od stycznia 2022 r. nie jesteśmy już płatnikami zasiłków. Jak to teraz sprostować? Stworzyć korekty dokumentów rozliczeniowych i złożyć nowy wniosek do ZUS o zasiłek? Jeśli tak, to czy w Z-3 wykazywać ten nienależnie wypłacony zasiłek za urlop ojcowski?

czytaj więcej »