WYDANIE ONLINE

Pracodawcy muszą co miesiąc rozliczać i opłacać składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne za zatrudnionych pracowników. Jednak niektóre rozliczenia opatrzone są błędem płatnika, co powoduje określone konsekwencje. Sprawdźmy, kiedy dochodzi do nieprawidłowości i jak sobie z nimi poradzić.

czytaj więcej »

Czy w przypadku gdy pracodawca przyzna pracownikom jednorazowe świadczenie rekompensujące im ponoszone koszty związane z wykonywaną pracą zdalną, świadczenie to podlega oskładkowaniu? Poznaj opinię ZUS w tej kwestii wyrażoną w interpretacji indywidualnej z 20 maja 2021 r., znak DI/100000/43/283/2021.

czytaj więcej »

Czy nieodpłatne świadczenie usług na rzecz pracownika - przewóz do miejsca pracy i z pracy należy objąć składkami ZUS? Sprawdź, co na ten temat sądzi Zakład. Przeczytaj interpretację indywidualną z 18 czerwca 2021 r., znak : DI/100000/43/395/2021.

czytaj więcej »

W przypadku wznowienia działalności gospodarczej przez osobę, która nie podlegała dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu przed dniem, od którego nastąpiło zawieszenie tej działalności, osoba ta będzie miała 7 dni na przekazane zgłoszenia do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego w ZUS. Gdy dochowa tego terminu, objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym nastąpi od dnia wskazanego w zgłoszeniu. Sprawdź szczegóły.

czytaj więcej »

Nowelizacja ustawy systemowej przewiduje zmiany w zakresie naliczania odsetek za zwłokę po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia. Zgodnie z nimi odsetek za zwłokę nie nalicza się, jeżeli ich wysokość nie przekraczałaby 1% kwoty minimalnego wynagrodzenia (aktualnie w 2021 roku - 28 zł). Dowiedz się więcej.

czytaj więcej »

Według zmian w ustawie systemowej składki oraz odsetki za zwłokę, koszty egzekucyjne, koszty upomnienia i dodatkowa opłata, zwane dalej „należnościami z tytułu składek”, nieopłacone w terminie ulegną potrąceniu bez egzekucji.

czytaj więcej »

Po wejściu w życie nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych bieg terminu przedawnienia zostanie zawieszony od pierwszego dnia miesiąca, w którym nastąpi rozpoczęcie potrąceń ze świadczeń z ubezpieczeń społecznych wypłacanych przez Zakład lub podjęcie pierwszej czynności        zmierzającej do wyegzekwowania należności z tytułu składek, o której dłużnik został        zawiadomiony, do ostatniego dnia miesiąca, w którym zakończą się potrącenia, lub do dnia zakończenia postępowania egzekucyjnego.

czytaj więcej »

Nowelizacja ustawy systemowej wprowadza rozwiązanie zobowiązujące wszystkich płatników składek do założenia profilu informacyjnego PUE ZUS.

czytaj więcej »

Osoba, która pobrała nienależne świadczenie z ubezpieczeń społecznych, będzie  obowiązana do jego zwrotu wraz z odsetkami. Odsetki po nowelizacji przepisów będą  naliczane od dnia następującego po dniu wypłaty świadczenia do dnia spłaty.

czytaj więcej »

Zmiany w ustawie systemowej poszerzają kompetencje inspektora kontroli.Sprawdź, na czym konkretnie polegają.

czytaj więcej »

Od nowego roku planuje się wejście w życie „rewolucyjnych” zmian w przepisach zasiłkowych. Warto już dziś sprawdzić, co ulegnie nowelizacji i czy zmiany są korzystne dla płatników.

czytaj więcej »

Pytanie: Mimo pobytu pracownika na kilkudniowym urlopie wypoczynkowym w lutym tego roku wypłaciliśmy mu pełny ryczałt na jazdy lokalne, nie naliczając od niego składek. Wychwycił to inspektor ZUS podczas kontroli. Jak skorygować ten błąd?

czytaj więcej »

Pytanie: Zdarzenie, z tytułu którego pracownik otrzymał wynagrodzenie chorobowe zostało uznane przez PIP za wypadek przy pracy, a nie w drodze do pracy – jak stwierdziła komisja powołana przez nas. Jak skorygować w dokumentach rozliczeniowych rodzaj wypłaconego świadczenia chorobowego? Nadmieniam, że jesteśmy uprawnieni do wypłaty świadczeń chorobowych.

czytaj więcej »

Pytanie: Nasz pracownik otrzymuje minimalne wynagrodzenie, które podlega zajęciu komorniczemu niealimentacyjnemu. Czy wysyłając do ZUS formularz Z-3, celem wypłaty pracownikowi mamy obowiązek zawiadomić Zakład o tym zajęciu?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik otrzymał zwolnienie lekarskie z tytułu opieki nad chorym członkiem rodziny – 20-letnim dzieckiem. Okazuje się, że podwładny już w tym roku wykorzystał 14 dni kalendarzowych opieki, a więc przedkładając kolejne tego typu zwolnienie, przekracza przysługujący mu limit. Jak powinniśmy ten problem rozwiązać? Czy wystarczy wpisać dni opieki ale bez wynagrodzenia czy zaznaczyć obecność usprawiedliwioną?

czytaj więcej »