Choroba pracownika od 1. miesiąca zatrudnienia

Pytanie: Moje wątpliwości dotyczą prawidłowego wyliczenia podstawy wynagrodzenia chorobowego. Pracownika zatrudniliśmy 6 czerwca 2016 r. Od 12 czerwca br. stał się niezdolny do pracy (złamał nogę i miał zwolnienie do 9 sierpnia). Za czerwiec otrzymał wynagrodzenie w wysokości 495,60 zł za przepracowany okres. Wynagrodzenie chorobowe nie przysługiwało z powodu 30-dniowego okresu wyczekiwania, który upłynął 5 lipca. W jaki sposób prawidłowo powinniśmy wyliczyć wynagrodzenie chorobowe za okres od 6 do 31 lipca? Dodam, że wynagrodzenie pracownika w umowie o pracę określono stawką godzinową wynoszącą 14,16 zł brutto za godzinę pracy.

Choroba pracownika częściowo w okresie urlopu bezpłatnego

Pytanie: Pracownik otrzymał zwolnienie lekarskie obejmujące częściowo okres urlopu bezpłatnego. W związku z tym zasiłek chorobowy wypłacimy tylko za dni przypadające po zakończeniu urlopu. Jak takie zwolnienie wykazać w dokumentach ubezpieczeniowych?

Brak oświadczenia o zarobkach pracownika w drugiej firmie

Pytanie: Zatrudniamy na ½ etatu pracownika, który na pełnym etacie pracuje u drugiego pracodawcy. Podwładny odmówił przedłożeniazaświadczenia z podstawowego miejsca pracy o osiąganym tamwynagrodzeniu. W związku z tym nie wiemy, czy opłacać za niego składkina Fundusz Pracy. Co w tej sytuacji powinniśmy zrobić?