Jak rozliczyć przekroczenie 30-krotności za byłego pracownika?

W lipcowym numerze Zeszytów Ubezpieczeń Społecznych omówiliśmy problematykę przekroczenia trzydziestokrotności w Płatniku 10.01.001 pod kątem „technicznej” weryfikacji błędów o statusie zwykłym i krytycznym. Poniżej, na wybranym przykładzie z praktyki wskazujemy krok po kroku jak postąpić wobec ZUS, gdy nasz były pracownik przekroczył limit podstawy wymiaru składek 2 lata temu.

Jak obliczyć podwyższenie zasiłku macierzyńskiego w przypadku potrąceń z tego świadczenia

Pytanie: Czy w przypadku, gdy z wypłacanego pracownikowi zasiłku macierzyńskiego dokonujemy potrąceń, to przy obliczaniu kwoty podwyższenia zasiłku macierzyńskiego musimy je uwzględnić?

Czy stowarzyszenie opłaca składki na FP i FGŚP za zleceniobiorców

Pytanie: Stowarzyszenie zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Stowarzyszeń oraz w Krajowym Rejestrze Przedsiębiorców ma zawarte umowy ze zleceniobiorcami, za których opłaca składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Stowarzyszenie nie zatrudnia żadnych pracowników. Czy za zleceniobiorców, a w przyszłości za pracowników, należy opłacać składki na FP I FGŚP?

Czy należy oskładkować umowę licencyjną zawartą ze zleceniobiorcą

O tym, czy umowa licencyjna zawarta ze zleceniobiorcą, ale w innym zakresie niż przedmiot umowy zlecenia, stanowi tytuł do ubezpieczeń społecznych, wypowiedział się ZUS w interpretacji indywidualnej z 21 czerwca (znak : WPI/20000/43/667/2016). Warto poznać szczegóły tej opinii.

Brak zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego – co z obciążeniem kosztami leczenia?

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad zmianą przepisów ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Nowelizacja dotyczy kwestii niezgłoszenia członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego w kontekście negatywnych konsekwencji, polegających na udzieleniu takiej osobie świadczeń zdrowotnych poza powszechnym ubezpieczeniem i obciążeniem jej kosztami leczenia. Warto przeczytać, co wniesie zmiana przepisów w tym zakresie.