Zwrot nienależnych świadczeń przez ZUS

Maksymalnie 5 lat będzie miał ZUS będzie na wydanie decyzji dotyczącej zwrotu nienależnie pobranych świadczeń, np. zasiłku chorobowego, macierzyńskiego czy opiekuńczego. Zmiany nie obejmą płatników, którzy przyczynili się do wypłaty nienależnych świadczeń poprzez podanie nieprawdziwych danych.

Zmiana wypłaty premii miesięcznej a podstawa wymiaru składek i świadczeń chorobowych

Pytanie: Do regulaminu wynagradzania chcemy wprowadzić zapis, że premiamiesięczna nie ulega zmniejszeniu za okresy niezdolności do pracyspowodowanej wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową, natomiastza pozostałe okresy tak. Czy będzie miało to wpływ na sposób ustalaniapodstawy wymiaru składek oraz świadczeń chorobowych?

W jakich przypadkach zasiłek wyrównawczy nie przysługuje

Pytanie: Pracownik od kilku miesięcy pobiera zasiłek wyrównawczy. Okazało się, że od sierpnia ma on ustalone prawo do emerytury. Czy  wobec tego zasiłek wyrównawczy mu nadal przysługuje i mamy go wypłacać?

Składki od przychodu z tytułu używania samochodu służbowego przy wypłacie do 10. następnego miesiąca

Pytanie: Przekazaliśmy pracownikowi samochód służbowy z prawem użytkowania także do jazd prywatnych. Kiedy należy oskładkować ryczałt, o którym mowa w przepisach podatkowych, jeżeli osoba ta otrzymuje wynagrodzenie w terminie do 10. dnia następnego miesiąca?

Przychód z dwóch tytułów w imiennych raportach

Pytanie: 31 maja 2016 r. rozwiązaliśmy z pracownikiem umowę o pracę. Od czerwca osoba ta wykonuje u nas wyłącznie umowę zlecenia. W sierpniu pracownik z tytułu trwającej do końca maja umowy o pracę otrzymał nagrodę uznaniową. Z jakim kodem powinniśmy wykazać ubezpieczonego w raporcie ZUS RCA? Czy częściowo z kodem 30 00 XX, a częściowo z kodem 04 11 XX?

Opłaty za czynności radców w sprawach z ubezpieczeń społecznych

O tym jak ustalać koszty sądowe w zakresie opłat za czynności radców prawnych w sprawach o ustalenie istnienia stosunku ubezpieczenia społecznego – a więc obowiązku ubezpieczeń w ZUS i ewentualnych uprawnień do świadczeń ubezpieczeniowych – wypowiedział się Sąd Najwyższy w uchwale z 20 lipca 2016 roku (sygn. akt III UZP 2/16). Sprawdź szczegóły tego orzeczenia.

Odszkodowanie za niewypłacone godziny nadliczbowe a składki

Pytanie: Firma w sierpniu wypłaciła części pracownikom zadośćuczynienia związane z brakiem płatności w terminie wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych. Takie odszkodowania zostały przyznane m.in. osobom, które były wzywane z dyżurów domowych („na telefon”) i świadczyły wówczas pracę. Czy należy potrącić od wypłaconego odszkodowania składki ZUS?

Obniżanie składki zdrowotnej do wysokości zaliczki na podatek

Pytanie: Zgodnie z przepisami, składka na ubezpieczenie zdrowotne podlega obniżeniu do wysokości zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych w tej części, którą oblicza się od przychodu stanowiącego podstawę wymiaru składki (art. 83 ust. 1 w zw. z art. 82 ust. 2 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych). Z wydanej w lutym 2016 r. przez Sąd Najwyższy uchwały wynika, że składkę zdrowotną należy odliczyć od podatku wyliczonego dla przychodu, który stanowi podstawę składki zdrowotnej (uchwała Sądu Najwyższego z 2 lutego 2016 r., sygn. akt: III UZP 18/15). W uzasadnieniu tego orzeczenia jest mowa o zasiłkach. Moja wątpliwość jest taka: czy w przypadku innych przychodów (nie będących zasiłkami), które stanowią podstawę opodatkowania, a nie stanowią podstawy składki zdrowotnej, trzeba zastosować te same zasady?

Minimalna stawka godzinowa dla zleceniobiorców

Od nowego roku będzie obowiązywać minimalna stawka godzinowa w wysokości ponad 12 zł dla pracujących na podstawie określonych umów zlecenia oraz umów o świadczenie usług, w tym samozatrudnionych. Takie rozwiązania przewiduje zmiana ustawy o minimalnym wynagrodzeniu. Aby poznać wyjaśnienia dotyczące nowych regulacji, zapoznaj się z artykułem.

Jak rozliczyć wobec ZUS świadczenie za zrzeczenie się przez pracownika przywrócenia do pracy

Czy kwota pieniężna wypłacona na mocy ugody sądowej tytułem zrzeczenia się przez pracownika roszczenia przywrócenia do pracy podlega oskładkowaniu? W tej kwestii wypowiedział się ZUS w interpretacji z 15 czerwca 2016 roku, znak: (DI/100000/43/337/2016). Dowiedz się szczegółów.