Dodatek specjalny w podstawie zasiłkowej

Pytanie: Pracownica kwestionuje wyłączenie z podstawy wymiaru zasiłku specjalnego dodatku przyznawanego w związku z kontrolami w naszych filiach w terenie. Dodatek ten oblicza się jako stawkę procentową wynagrodzenia zasadniczego i ustala na okres roku kalendarzowego. Pracownik traci prawo do tego dodatku w przypadku trwającej ponad 3 miesiące nieobecności w pracy, z końcem miesiąca kalendarzowego, w którym upłynęły te 3 miesiące. W przypadku nieobecności krótszej niż 3 miesiące dodatek ten jest pomniejszany za każdy dzień nieobecności. Z dniem 31 stycznia pracownica utraciła prawo do dodatku, dlatego też z podstawy wymiaru zasiłku za okres od lutego wyłączyliśmy go z podstawy wymiaru zasiłku. Pracownica domaga się ponownego obliczenia wysokości zasiłku z uwzględnieniem dodatku. Kto ma rację?

Czy zleceniobiorca może zrezygnować wstecz z ubezpieczenia chorobowego

Pytanie: Czy można wyrejestrować zleceniobiorcę z ubezpieczenia chorobowego za okres wsteczny od 1 stycznia 2015 roku? Czy będzie on mógł wówczas ubiegać się o zwrot zapłaconych składek na ubezpieczenie chorobowe?

Czy restrukturyzacja wstrzyma egzekucję długów składkowych spółki od wspólników

Wszczęcie postępowania restrukturyzacyjnego na podstawie przepisów ustawy z 2002 r. o restrukturyzacji niektórych należności publicznoprawnych od przedsiębiorców nie zwalnia wspólników zbankrutowanej spółki z o.o. od odpowiedzialności za długi wobec ZUS. Takie stanowisko prezentuje Sąd Najwyższy w wyroku z 20 stycznia 2016 r. ,sygn. akt sygn. II UK 199/15.

31 marca – ostateczny termin na sporządzenie ZUS ZSWA za 2015 rok

Zgłoszenie danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze dotyczy osób, za które płatnicy byli zobowiązani opłacić składkę na Fundusz Emerytur Pomostowych. W aktualnie przygotowywanym druku wykazuje się ubezpieczonych w 2015 roku.