Czy ZUS zakwestionuje wypłatę zasiłku opiekuńczy dla matki dziecka, jeśli ojciec jest rencistą

Pytanie: Pracownica była nieobecna w pracy przez 5 dni i przedstawiła zaświadczenie ZUS ZLA, z którego wynika, że w tym czasie sprawowała opiekę nad chorym 9-letnim synem. Ojciec dziecka jest rencistą i nie pracuje – wydaje się zatem, że może zapewnić dziecku opiekę. Z tego względu mamy wątpliwości, czy pracownica ma prawo do zasiłku opiekuńczego i czy ZUS nie zakwestionuje ewentualnej wypłaty.

Czy ZUS wypłaci niezrealizowane świadczenie żonie zmarłego pracownika – rencisty?

Pytanie: Na początku kwietnia zmarł nasz pracownik, który pracował na pół etatu i pobierał rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Termin wypłaty renty przypada na 15. dzień miesiąca i do dnia śmierci renta nie została wypłacona. Żona pracownika zwróciła się do nas z pytaniem, czy otrzyma rentę za ten miesiąc.

Czy zakup biletów na dojazdy do pracy można sfinansować z ZFŚS?

Pracodawcy, którzy zdecydowali się pokrywać koszt wydatków dojazdów do pracy pracowników często nie mają pewności jak rozliczać ich zakup, czy odprowadzać składki.

Czy salowy z oddziału psychiatrycznego ma prawo do emerytury pomostowej?

Pytanie: Czy sanitariusze - salowi pracujący w oddziałach psychiatrycznych spełniają wymagania do przejścia na emeryturę pomostową? Od 2013 roku pracownicy ci zostali ujęci w ewidencji pracowników wykonujących pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze i są za nich opłacane składki na FEP. Czy wobec powyższego można ich uznać za personel medyczny zgodnie z pkt. 23 załącznika nr 2 do ustawy o emeryturach pomostowych?

Czy ryczałt wypłacany kierowcom za nocleg w kabinie należy oskładkować?

Wypłata ryczałtu za nocleg, w sytuacji gdy pracownik na mocy swojego dobrowolnego wyboru realizuje odpoczynek w kabinie i w związku z tym nie ponosi żadnych kosztów nocowania, nie stanowi podstawy wymiaru składek na podstawie § 2 ust. 1 pkt 15 rozporządzenia składkowego.

Czy data wypłaty wynagrodzenia ma wpływ na obowiązek opłacania składki na FP?

Pytanie: Zgłosiliśmy zleceniobiorcę do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Zgodnie z zawartą umową wynagrodzenie w wysokości 1.600 zł wypłacamy do końca miesiąca. Za marzec wypłaciliśmy je na początku kwietnia, a pod koniec – za kwiecień. W związku z tym, że w kwietniu wypłaciliśmy wynagrodzenie należne za marzec, to nie opłaciliśmy za zleceniobiorcę składki na Fundusz Pracy. Czy takie postępowanie było prawidłowe?