Nie można limitować świadczenia pielęgnacyjnego tyko do jednego rodzica

Uniemożliwienie przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego rodzicowi, który zrezygnował z pracy zarobkowej w związku z koniecznością sprawowania opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem, w sytuacji, gdy drugi z rodziców ma ustalone prawo do świadczenia pielęgnacyjnego na inne dziecko w rodzinie, jest niezgodne z konstytucją – orzekł Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 18 listopada 2014 r. (SK 7/11).

Członek zarządu spółki - zleceniobiorcą dla ZUS?

Podstawą do objęcia ubezpieczeniami społecznymi członków zarządu spółki kapitałowej, którzy jako przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą zawarli ze spółką kontrakty menedżerskie, jest zasadniczo wykonywanie umowy o świadczenie usług. Są oni zatem traktowani jako zleceniobiorcy. Spółka zatrudniająca staje się dla nich zleceniodawcą i płatnikiem składek.

Czy wiek ochronny przed emeryturą obejmuje też wiek przedemerytalny?

Pytanie: Zatrudniamy w zakładzie kilkanaście osób w wieku przedemerytalnym. Czy w stosunku do nich musimy stosować przewidziany w przepisach Kodeksu pracy zakaz wypowiadania umów, z racji ochrony?

Częściowo odpłatne świadczenia dla pracowników – ze składkami, czy bez?

Jeżeli przekazywane pracownikom przez pracodawcę częściowo odpłatne świadczenie nie zostanie ujęte w przepisach płacowych firmy, jego wartość stanowiącą przychód ze stosunku pracy należy uwzględnić w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne oraz w konsekwencji na ubezpieczenie zdrowotne.