ZUS wypłaci nauczycielce zasiłek macierzyński po rozwiązaniu stosunku pracy

Pytanie: Jak udzielić urlopu macierzyńskiego pracownicy (nauczycielce), która przebywa na urlopie macierzyńskim od 17 czerwca 2014 r. a dziecko urodziła 22 czerwca? Umowa o pracę została zawarta na czas określony, do 31 sierpnia 2014 roku. Czy pracownik może złożyć w tej sytuacji wniosek o zasiłek w wysokości 60%?

Zleceniobiorca uczeń szkoły dla dorosłych ma status ucznia dla celów ubezpieczeniowych

Pytanie: Zawarliśmy umowę zlecenia z 22-letnim uczniem liceum ogólnokształcącego dla dorosłych. Czy status ucznia takiej szkoły zwalnia z obowiązku ubezpieczeń społecznych?

Zawieszone świadczenie emerytalno – rentowe również pozbawia ubezpieczonego prawa do zasiłku po ustaniu zatrudnienia

Zasiłek chorobowy nie przysługuje za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego m.in. w sytuacji, gdy osoba niezdolna do pracy ma ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy.

Zatrudnienie w szczególnych warunkach pracownika uprawnionego do emerytury pomostowej spowoduje zawieszenie świadczenia

Pytanie: Niedawno rozwiązaliśmy stosunek pracy z pracownikiem, który zgłosił wniosek o przyznanie emerytury pomostowej. Gdy ZUS ustali mu prawo do tego świadczenia, chcielibyśmy zatrudnić go ponownie przy tej samej pracy w szczególnych warunkach, którą ostatnio wykonywał. Czy będzie mógł wtedy pobierać przyznane świadczenie?

Zaostrzone sankcje za nieopłacanie składek na Fundusz Pracy

Pracodawca nie może uchronić się przed sankcjami z tytułu nieopłacania składek na Fundusz Pracy, jeżeli zaległe składki zapłacił już po rozpoczęciu u niego kontroli.

Wynagrodzenie zmniejszone o diety jest podstawą wymiaru składek pracownika wykonującego pracę w ramach podróży służbowej

Gdy zatrudniony wykonuje pracę w ramach podróży służbowej, składki na ubezpieczenia społeczne są za niego opłacane od wypłaconego wynagrodzenia, za wyjątkiem diet i innych należności przysługujących z tytułu podróży służbowych. Składkę na ubezpieczenie zdrowotne nalicza się natomiast od tego przychodu pomniejszonego o składki na ubezpieczenia społeczne finansowane ze środków pracownika (13,71 % podstawy wymiaru).

Ubiór galowy pracowników nie jest zwolniony z oskładkowania

Pytanie: Pracownicy firmy handlowej otrzymali od pracodawcy po 2.000 zł na zakup galowych ubiorów (garnitury, koszule), które będą zakładali na oficjalne spotkania z kontrahentami. Czy te kwoty stanowią podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne?

Tylko jeden pracodawca korzysta ze zwolnienia ze składek na FP i FGŚP

Pytanie: Czy w przypadku, gdy oboje rodzice korzystają z urlopów rodzicielskich, ich pracodawcy są przez 3 lata zwolnieni z opłacania składek na FP i FGŚP?

Stypendium szkoleniowe i stażowe otrzymywane przez bezrobotnego bez zasiłku podlega oskładkowaniu

Osoby bezrobotne, które mają prawo do zasiłku dla bezrobotnych i jednocześnie biorą udział w szkoleniu lub stażu z tytułu pobierania stypendium nie podlegają ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym gdyż podlegają tym ubezpieczeniom jako osoby bezrobotne. Składki na te ubezpieczania, w tym na ubezpieczenie wypadkowe, należy natomiast opłacić za bezrobotnych, którzy nie mają prawa do zasiłku. Wówczas stypendium jest ich jednym tytułem do ubezpieczeń.

Przejście z ubezpieczeń obowiązkowych na dobrowolne

Pytanie: Zawarliśmy umowę zlecenia na okres od 1 stycznia 2014 r. do 1 grudnia 2014 r. Zleceniobiorca został zgłoszony do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych, ponieważ nie miał innych tytułów do ubezpieczeń. W dniu 1 lipca 2014 r. zleceniobiorca zgłosił, że ma umowę o prace z wynagrodzeniem wyższym niż minimalne oraz złożył wniosek, że chce podlegać ubezpieczeniom społecznym dobrowolnie z tytułu umowy zlecenia. Jak wyrejestrować oraz ponownie zgłosić tą osobę do ubezpieczenia zdrowotnego, z dobrowolnym ubezpieczeniem społecznym?