Po przywróceniu pracownika do pracy składki na FEP nie trzeba opłacać

Pytanie: Zwolniliśmy pracownika zatrudnionego na stanowisku maszynisty. Wyrokiem sądu (po około 1,5 roku) został on przywrócony do pracy. W związku z tym, że stanowisko maszynisty jest stanowiskiem pracy, na którym wykonywane są prace o szczególnym charakterze, pracodawca odprowadza na FEP składki w wysokości 1,5 % od podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe za każdego pracownika zatrudnionego na tym stanowisku. Czy za okres pozostawania bez pracy, po przywróceniu tego pracownika na poprzednio zajmowane stanowisko maszynisty, zaległe składki na FEP za tego pracownika musimy zapłacić do ZUS? Czy może – wobec tego, że nie wykonywał pracy na tym stanowisku – składek nie trzeba spłacać, pomimo przywrócenia do pracy?

Odpracowywanie zaległości czynszowych nie jest tytułem do ubezpieczeń społecznych

Obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne nie powstaje w sytuacji, gdy spółka zarządzająca posiadanymi przez nią nieruchomościami mieszkalnymi, zawrze z najemcami porozumienia o odpracowywanie zaległości czynszowych.

O wypłatę zawieszonej emerytury wraz z odsetkami trzeba złożyć wniosek

Pytanie: ZUS przyznał prawo do emerytury od 12 grudnia 2008 r. w związku z ukończeniem przez pracownicę 55 lat życia i udowodnieniem 20-letniego okresu stażowego, w tym 15-letniego okresu pracy wykonywanej w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze przez 15 lat. Z uwagi na to, że nie został rozwiązany stosunek pracy zawarty z pracownicą przed przyznaniem emerytury, prawo do emerytury zostało zawieszone. Pracownica w styczniu 2009 r. złożyła wniosek o podjęcie wypłaty emerytury i od stycznia 2009 r. miała wypłacaną emeryturę do dnia 30 września 2011 r. W dniu 12 grudnia 2012 r. pracownica złożyła wniosek o podjęcie wypłaty emerytury i wyrównanie za okres od 1 października 2011 r. do 21 listopada 2012 r. ZUS wypłaca emeryturę w pełnej wysokości od 21 listopada 2012 r. ZUS odmówił natomiast wypłaty wyrównania. Od decyzji odmawiającej wypłaty wyrównania pracownica nie złożyła odwołania. Czy - mając na uwadze przyznanie emerytury w 2008 r. - przysługuje wypłata zawieszonej emerytury?

Nienależną kwotę wynagrodzenia za okres choroby można potrącić bez zgody pracownika

Pytanie: Jeden z pracowników od 6 do 9 maja 2014 r. był chory i była to jego pierwsza niezdolność do pracy w tym roku. Przez naszą nieuwagę za maj wypłaciliśmy wynagrodzenie w pełnej wysokości. Czy w czerwcu możemy wykazać okres tego zwolnienia, czy też musimy złożyć korektę dokumentów złożonych za maj?

Choroba dziecka w trakcie urlopu wypoczynkowego nie uprawnia do zasiłku opiekuńczego

Pytanie: Pracownik z wynagrodzeniem 3.800 zł przebywał na urlopie wypoczynkowym od 7 do 18 kwietnia 2014 r. W trakcie tego urlopu zachorowało mu dziecko, w związku z czym za okres od 10 do 16 kwietnia pracownik miał zwolnienie z tytułu opieki nad nim. Dostarczył je dopiero po powrocie z urlopu, tj. 24 kwietnia. Czy w tej sytuacji należy mu się zasiłek opiekuńczy, pomniejszony z powodu nieterminowego dostarczenia zwolnienia?

Po ustaniu zatrudnienia pracodawca wypełnia druk ZUS Z-3

Pytanie: Pracownik, który był zatrudniony na podstawie umowy na czas określony do 31 stycznia 2014 r., dostarczył zwolnienie lekarskie na okres od 27 stycznia do 21 lutego 2014 r. Czy po rozwiązaniu umowy pracodawca powinien przekazać to zwolnienie do ZUS wraz z wypełnionymi formularzami ZUS Z-3 i ZUS Z-10?