ZUS może zażądać od pracodawcy zwrotu nienależnie wypłaconej emerytury

Pytanie: W styczniu 2011 roku wystawiliśmy pracownikowi zaświadczenie na formularzu ZUS Rp-7 potwierdzające jego zarobki w latach 2001–2010. W wyniku kontroli ZUS stwierdził, że sporządzając ten dokument, błędnie wykazaliśmy zbyt wysoki przychód za 2010 rok. W związku z tym przez wiele miesięcy świadczenie było wypłacane w zawyżonej wysokości. Po korekcie zaświadczenia ZUS obniżył pracownikowi emeryturę, a nas zobowiązał do zwrotu nienależnie wypłaconych świadczeń za cały okres (prawie 4 lata). Czy istotnie przepisy zobowiązują nas do tego, aby zwrócić do ZUS kwoty wypłacone nienależnie pracownikowi przez ten organ, i czy taki obowiązek obejmuje cały okres, za który świadczenie zostało wypłacone w zbyt dużej wysokości?

ZUS może ukarać płatnika grzywną za niezłożenie korekty dokumentów w ustawowym terminie

Pytanie: W maju złożyliśmy korektę dokumentów rozliczeniowych za okres od października do grudnia 2012 r. Przez przeoczenie nie była uwzględniona w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne wartość udostępnionego pracownikowi mieszkania spółdzielczego własnościowego. Czy w takiej sytuacji ZUS wystąpi o ukaranie nas grzywną, bo składamy korektę po 30 kwietnia?

ZUS czy OFE – został miesiąc na podjęcie decyzji

Ubezpieczeni – członkowie OFE – do końca lipca muszą zdecydować co będzie się działo z 2,92 proc. składką liczoną już od lipcowego wynagrodzenia (czyli płaconą w sierpniu). Jeśli chcą, by była nadal przekazywana do funduszu emerytalnego muszą podpisać i wysłać do ZUS sformalizowane oświadczenie.

Za zleceniobiorcę na zasiłku składa się ZUS RSA z kodem 04 11 XX

Pytanie: Od 1 października 2013 r. podpisaliśmy umowę zlecenia z osobą, która od tego dnia została zgłoszona również do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. W umowie zlecenia wynagrodzenie zostało ustalone w wysokości 2.500 zł miesięcznie i jest wypłacane ostatniego dnia miesiąca. Zleceniobiorca sam podejmuje decyzje, kiedy pracę wykonuje. W maju na okres 5 dni przedstawił zwolnienie lekarskie. Pomimo tego, że przez część miesiąca był chory, wykonał w całości pracę, którą miał do wykonania w tym miesiącu. Czy w takiej sytuacji ze względu na należny zasiłek chorobowy trzeba podstawę wymiaru składek proporcjonalnie obniżyć? Czy też ze względu na to, że mimo choroby pracę wykonał, zasiłek mu się nie należy. Jakie dokumenty rozliczeniowe złożyć do ZUS i jakie podstawy wykazać?

Wynagrodzenie za nadgodziny wypłacone na podstawie ugody sądowej trzeba oskładkować

Pytanie: Na podstawie ugody zawartej przed sądem pracy będziemy byłemu pracownikowi wypłacać wynagrodzenie za godziny nadliczbowe. Czy od takiej wypłaty powinny być naliczone także składki na FP i FGŚP?

Rekompensata z tytułu rozwiązania stosunku pracy jest wolna od składek

Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron, pomimo, że nie wynika to wprost z przepisów, nie wyklucza wyłączenia z podstawy wymiaru składek świadczeń mających charakter kompensacyjny, bezpośrednio związanych z ustaniem stosunku pracy.

Płatnik musi przechowywać dokumenty ZUS przez 5 lub 10 lat

W razie sporów między ZUS a płatnikiem, posiadane przez firmę kopie dokumentów ubezpieczeniowych mogą stanowić dowód w ewentualnym postępowaniu, które może prowadzić ZUS, lub w postępowaniu sądowym. Okresy przechowywania są zróżnicowane w zależności od kategorii, do której należy dany dokument. Płatnik składek powinien dla własnego bezpieczeństwa, mimo braku ustawowego obowiązku, przechowywać dokumenty rozliczeniowe co najmniej do czasu przedawnienia zobowiązań z nich wynikających.

Pracownik ma prawo do zasiłku, mimo braku wspólnego zamieszkania z chorym członkiem rodziny

Pytanie: Pracownik wystąpił z wnioskiem o zasiłek opiekuńczy z tytułu opieki nad chorą teściową. Mieszka ona w innym mieście. Czy pracownik będzie miał prawo do zasiłku opiekuńczego, jeśli na czas choroby teściowej pojedzie do niej? Czy możemy skontrolować wykorzystywanie przez pracownika zwolnienia od pracy?

Powiązania między firmami oznaczają skutki ubezpieczeniowe dla zleceniobiorców

To spółka cywilna, a nie jej wspólnicy, jest pracodawcą, jeżeli zatrudnia pracowników. Praca na zlecenie lub na podstawie innej umowy cywilnoprawnej prowadzona na rzecz firmy powiązanej osobowo, kapitałowo oraz ściśle współpracującej z pracodawcą skutkuje uznaniem zleceniobiorców lub wykonawców usług bądź dzieł za pracowników w rozumieniu przepisów ubezpieczeniowych. To zaś oznacza obowiązek odprowadzania składek od wynagrodzeń z tytułu zawartych umów cywilnoprawnych, niezależnie od ich rodzaju.

Podstawa wymiaru składek na ZUS za pracownika oddelegowanego do pracy za granicę

Sposób wyznaczania podstawy do składek z tytułu uzyskania zagranicznego przychodu determinują dwa limity. Po pierwsze wysokość tzw. odliczenia (zwolnienia), które stosuje się z uwzględnieniem urzędowych stawek diet. Po drugie, obniżenie przychodu o tę część zwolnioną nie może powodować spadku podstawy za dany miesiąc kalendarzowy poniżej kwoty prognozowanego miesięcznego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce czyli najniższej podstawy dla pracowników wysłanych do pracy za granicę.