Zmiany w oświadczeniu PIT-2 od 1 stycznia 2023 r.

Podatnicy mogą składać oświadczenia o pomniejszeniu zaliczki na podatek więcej niż jednemu płatnikowi, ale nie więcej niż trzem. Takie zmiany wprowadził Polski Ład 2.0. Jednakże przepisy dotyczące oświadczeń dotyczących zmniejszenia zaliczki na podatek mają zastosowanie do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2023 r. Zatem zamiast jednego płatnika podatnik będzie mógł wskazać do trzech płatników, którzy mogą zastosować kwotę zmniejszającą podatek.

Zmiana formy opodatkowania przedsiębiorcy po zakończeniu roku

W związku ze zmianą skali podatkowej, która dotyczy opodatkowania dochodów osiągniętych w 2022 r., przedsiębiorcy, którzy przed 1 lipca 2022 r. opodatkowywali swoje dochody (przychody) podatkiem liniowym lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, będą mogli wybrać skalę podatkową dla opodatkowania tych dochodów (przychodów). Wyboru tego podatnicy dokonają po zakończeniu roku w zeznaniu rocznym PIT-36 albo PIT 36S.

Zgłoszenie do ZUS członków rodziny pracownika -obywatela Ukrainy

Obywatel Ukrainy zatrudniony w Polsce na podstawie umowy o pracę może zgłosić członków rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego, jeżeli ci członkowie rodziny nie są ubezpieczeni z innych tytułów. Zgłoszenie należy przekazać pracodawcy. Sprawdź szczegóły.

Uproszczenia w zatrudnianiu pielęgniarek i położnych

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej oraz niektórych innych ustaw*. Projekt dostosuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej. Dotyczy to m.in. swobody świadczenia usług przez pielęgniarki i położne oraz uznawania ich minimalnych wymogów w zakresie kształcenia.

Składki na FP, FS, FGŚP oraz FEP od umów zlecenia

Pytanie: Chcemy zatrudnić kilka obcych osób na podstawie umów zleceń. Czy będziemy musieli odprowadzać za nie także składki na FP, FS i FGŚP oraz co ze składkami na FEP, jeśli w ramach tego rodzaju umów część z wspomnianych osób będzie wykonywała prace szczególne w rozumieniu ustawy o emeryturach pomostowych?

Składki i podatek od świadczeń wypoczynkowych pracownika

Pracownicy, w związku z trwającym sezonem urlopowym mają prawo nie tylko do wynagrodzenia urlopowego, ale również dodatkowe do świadczeń wakacyjnych, tj. dopłat do wczasów pod gruszą czy świadczenia urlopowego. Ponieważ w niektórych firmach podwładni są jeszcze przed urlopowymi wyjazdami, w opracowaniu przypominamy, jak naliczać świadczenia związane z wypoczynkiem i dokonywać rozliczeń składkowo – podatkowych od 1 lipca 2022 roku. Przeczytaj koniecznie.

Powierzanie i rozliczanie pracy zdalnej

Regulacje dotyczące pracy zdalnej, odnoszą się do zasad jej powierzenia i  zapewnienia przez pracodawcę pracownikowi wykonującemu takiego rodzaju pracę materiałów i narzędzi pracy, w tym urządzeń technicznych niezbędnych do wykonywania obowiązków. Co istotne, firma m również pokryć koszty energii elektrycznej oraz usług telekomunikacyjnych niezbędnych do wykonywania pracy zdalnej. Przeczytaj komentarz eksperta.

Podatkowe zwolnienie przychodu z zasiłku macierzyńskiego

Od 1 lipca 2022 r., w związku z nowelizacją przepisów Polskiego Ładu, zwolnieniem podatkowym objęty zostaje przychód z tytułu zasiłku macierzyńskiego, ale nie w każdej sytuacji. Jeżeli aktualnie pracownicy pobierają zasiłek macierzyński, upewnij się, w jakich granicach i dla kogo przewidziane zostało zwolnienie podatkowe.

Pełnienie funkcji z wynagrodzeniem poniżej 6 tys. zł rocznie - skutki w ZUS

Przypominamy, że od 1 lipca 2022 r. część osób pełniących za wynagrodzeniem funkcję na mocy aktu powołania wyłączono z obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi o osoby osiągające określone przychody, których wynagrodzenie – w skali roku – nie przekroczyło 6 tys. złotych. W związku z tym praktyce pojawiły się wątpliwości, na które odpowiedziało Ministerstwo Zdrowia. Dowiedz się więcej.