„Mała umowa” cywilnoprawna a rozliczenia składkowo – podatkowe

Pytanie: Czy zawierając umowy zlecenia/ o dzieło do kwoty 300 zł brutto obowiązują w tym roku jakieś inne przepisy podatkowe, ZUS ?

Zatrudnianie i rozliczanie względem ZUS i PIT obywateli Ukrainy w ramach pracy zdalnej i umów cywilnoprawnych

Pytanie: Zamierzamy zatrudnić na umowę o dzieło osoby, które są obywatelami Ukrainy. Będzie to praca zdalna i mieszkają one na Ukrainie oraz w  Hiszpanii. Kolejna osoba to również obywatel Ukrainy, który przybył na teren  Polski w związku z aktualną sytuacją. Jest uchodźcą. Z nią też będziemy  zawierać umowę o dzieło i będzie to praca zdalna. Jakie dokumenty te osoby muszą nam złożyć. Jak wygląda kwestia rozliczeń  podatkowych oraz czy te osoby należy zgłosić do ZUS poprzez ZUS PUE ?

Strata i dochód w dwóch firmach a podstawa wymiaru składki zdrowotnej

Pytanie: Przedsiębiorca prowadzi jednoosobową działalność (podatek liniowy), z której za styczeń 2022 r. poniósł stratę w wysokości 20.000. Przedsiębiorca jest wspólnikiem spółki jawnej (podatek liniowy), gdzie za styczeń 2022 r. ma dochód w wysokości 45.000. Czy podstawą wymiaru składki zdrowotnej za luty 2022 r. jest dochód w wysokości 45.000 czy też 25.000?

Praca i ubezpieczenia społeczne obywatela Ukrainy w Polsce

Ułatwienia w zatrudnieniu osób uciekających z ogarniętej wojną Ukrainy dotyczą także zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych w tym umów zleceń. W komentarzu przypominamy szczegóły obowiązujących regulacji.

Pobyt pracownika w szpitalu – jakie obowiązki składkowe i dokumentacyjne ma płatnik

Pobyt pracownika w szpitalu, a w niektórych przypadkach także w sanatorium, nakłada na pracodawców szereg dodatkowych obowiązków w zakresie rozliczeń składkowych oraz formularzy ubezpieczeniowych. Jednym z nich jest prawidłowe ustalenie podstawy wymiaru składek z uwzględnieniem faktu, że jedno ze świadczeń chorobowych objęte jest częściowym oskładkowaniem i jego wypłata może mieć wpływ na zakres dokumentów rozliczeniowych składanych za taką osobę. Kontrole ZUS pokazują, że pracodawcy nadal popełniają tu szereg błędów skutkujących koniecznością późniejszych korekt, zarówno samych dokumentów, jak i składek.

Nowelizacja Pracowniczych Planów Kapitałowych

Przyjęta przez Sejm ustawa z 24 marca 2022 r. o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021–2027*, nowelizuje między innymi ustawę o Państwowej Inspekcji Pracy oraz ustawę o pracowniczych planach kapitałowych. Zgodnie z jej treścią wprowadzi wiele nowych rozwiązań do funkcjonujących od 2019 PPK. Najważniejsze zmiany obejmują nadania uprawnień PIP kontrolowania pracodawców pod kątem zniechęcania do uczestnictwa w PPK oraz obowiązków wynikających z ustawy o PPK.  Poznaj szczegóły nowelizacji.

Do 31 maja - odpis na ZFŚS

Kwota odpisu podstawowego określa dla firmy minimalny obowiązkowy odpis na ZFŚS w danym roku w przeliczeniu na jednego pracownika. Jeżeli pracodawca utworzył ZFŚS, to w danym roku musi przelać na konto funduszu socjalnego kwotę odpowiadającą liczbie zatrudnionych pracowników na dzień 31 grudnia w danym roku pomnożoną przez kwotę przypadającą na jednego zatrudnionego. Sprawdź, jakie kwoty odpisów obowiązują w tym roku.

Od lipca 2022 r. – rewolucyjne zmiany dla płatników ZUS i PIT

Zmiany w Polskim Ładzie dotyczące podatku dochodowego i składki zdrowotnej mają zacząć obowiązywać od 1 lipca. Na razie projektowane zmiany są konsultowane. Sprawdź, jak przygotować się do nowych regulacji.

Liczenie składki zdrowotnej po nowemu

Przy ustalaniu dochodu do obliczania składki zdrowotnej będą uwzględniane różnice remanentowe, a więc również zakupy z lat poprzednich. Dzięki temu przedsiębiorcy będą obliczać dochód dla celów składki zdrowotnej na zbliżonych zasadach jak w podatku dochodowym. Zmiana, jest realizacją postulatu przedsiębiorców i wynika z nowelizacji Kodeksu spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw z 9 lutego 2022 r., podpisanej przez Prezydenta.