Jak postąpić w przypadku odmownej decyzji ZUS dotyczącej zwolnienia ze składek

Pytanie: Złożyłem wniosek dotyczący zaniechania płacenia składek za marzec kwiecień i maj. Deklaracje rozliczeniowe za kwiecień i maj zostały złożone 9 lipca. Z tego powodu otrzymałem decyzję odmowną za te dwa miesiące. Odwołanie do Prezesa ZUS również zostało rozpatrzone negatywnie (rozpatrzone przez jednostkę wojewódzką). W odwołaniu wskazałem na trudności z wysyłką przez program Płatnik i na chorobę osoby wysyłającej deklaracje. Proszę o informację, czy jest szansa uzyskanie pozytywnej decyzji.

Jak korzystać z ulgi mały ZUS plus w 2021 roku

Pytanie: Czy osoba prowadząca działalność gospodarczą, która nie korzystała w 2020 r. z ulgi mały ZUS plus ale chce w tym roku opłacać niższe składki z tytułu tej ulgi, musi ponownie zgłaszać się do ubezpieczeń? Jeśli tak, to z jakim kodem?

Jak bezbłędnie wypłacać świadczenia chorobowe za okres kwarantanny lub izolacji

Podstawą do wypłaty świadczenia chorobowego jest informacja z systemu PUE ZUS. Dlatego też osoby, które zostały skierowane na kwarantannę lub są objęte izolacją domową i które ubiegają się o wypłatę świadczeń chorobowych, nie muszą dostarczać papierowej decyzji sanepidu do ZUS lub do swojego pracodawcy. Nie jest również wymagane zwolnienie lekarskie na okres przebywania w izolacji domowej. Ubezpieczony musi jednak poinformować swojego pracodawcę o przyczynie nieobecności w pracy (np. telefonicznie, mailowo). Poniżej wskazujemy na kilka ważnych kwestii, które płatnik powinien mieć na względzie ustalając prawo i wypłacając świadczenia chorobowe.

Czy wartość abonamentu medycznego należy wykazać w zaświadczeniu ZUS Z-3

Pytanie: Umowa o pracę z naszym pracownikiem ma być zakończona z końcem stycznia 2021 roku. Pracownik od następnego dnia po dniu, w którym dowiedział się, że umowa o pracę nie zostanie z nim przedłużona, choruje i wiemy, że będzie chorował po ustaniu zatrudnienia. Oprócz wynagrodzenia zasadniczego pracownicy naszej firmy mają finansowane abonamenty medyczne o wartości 200 zł miesięcznie. Kwota ta jest w całości płacona przez pracodawcę. Od wartości abonamentu naliczane są składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Kwota ta nie była jednak wliczana do podstawy wymiaru zasiłków chorobowych, ponieważ pracodawca finansował te abonamenty również za okres choroby pracowników. Czy wartość tego abonamentu powinna być wykazana w zaświadczeniu ZUS Z-3 i po ustaniu zatrudnienia podstawa będzie ustalana na nowo?