Dodatek za wynajmowane mieszkanie dla zleceniobiorcy

Pytanie: W firmie zatrudniamy obywateli z Ukrainy na podstawie umowy zlecenia, od której odprowadzamy składki ZUS (emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe, zdrowotne) oraz na FP i FGŚP. Zleceniobiorca wynajmuje w Polsce mieszkanie. Firma wypłaca mu dodatek do wynajmowanego mieszkania w wysokości 300 zł na rękę. Wynajmowane mieszkanie jest w tej samej miejscowości co zakład pracy. Czy powinniśmy ozusować kwotę dodatku do mieszkania? Jeżeli powinniśmy odprowadzić składki, to jakie? Czy tylko emerytalne, rentowe, chorobowe i zdrowotne od zleceniobiorcy, czy również emerytalne, rentowe wypadkowe, na FP i FGŚP opłacane przez zleceniodawcę?

Do 30 listopada -wnioski z programu „Dobry start”

Pracodawcy powinni przypomnieć swoim pracownikom i osobom pracującym na podstawie umów cywilnoprawnych, że do końca listopada br. mogą elektronicznie złożyć wniosek o świadczenie z programu „Dobry start” na nowy okres świadczeniowy 2020/2021. Sprawdź szczegóły.

Do 27 października - ostateczny termin na zawarcie umowy o zarządzanie PPK

Przypominamy, że od pierwszego lipca 2020 roku, wszystkie podmioty zatrudniające, na dzień 31 grudnia 2019 roku co najmniej 20 osób, mają obowiązek w najbliższych kilku miesiącach wdrożyć PPK. Przeczytaj komentarz eksperta.

8 przykładów ustalania podstawy wymiaru świadczeń chorobowych przy zbiegu zlecenia z umową o pracę

Dochód z tytułu umowy zlecenia zawartej z własnym pracownikiem z reguły uwzględniamy w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych. Od tej generalnej zasady istnieje jednak szereg wyjątków, kiedy przychód taki nie będzie w ogóle brany pod uwagę lub do obliczeń przyjęta będzie tylko jego część. Warto je poznać, żeby nie nadpłacić wspomnianych świadczeń.