WYDANIE ONLINE

Problemy i wątpliwości budzą u płatników kwestie poprawnego ustalenia wysokości zasiłku chorobowego, w związku z koniecznością dokonania od nich potrąceń. W opracowaniu, na przykładach z praktyki, wskazujemy zasady aktualnie obowiązujących odliczeń komorniczych od świadczeń chorobowych.

czytaj więcej »

Ponieważ pracodawcy mają obowiązek informowania ZUS o wykonywanym zawodzie osoby zgłaszanej do ubezpieczenia, z dniem 16 maja zmieniają się formularze ZUS ZUA i ZUS ZZA. Sprawdź szczegóły.

czytaj więcej »

ZUS chce odciążyć płatników i przejąć od nich obowiązki ubezpieczeniowe. Kluczową zmianą, zapowiedzianą przez ZUS ma być wprowadzenie Jednolitego Pliku Ubezpieczeniowego. To dzięki niemu ZUS będzie miał możliwość przejęcia na siebie obowiązku comiesięcznego rozliczania składek opłacanych przez płatników. Sprawdź, co się jeszcze zmieni.

czytaj więcej »

Do końca maja pracodawcy posiadający zakładowy fundusz świadczeń socjalnych muszą przekazać na osobny rachunek pierwsze środki z tytułu naliczonych odpisów. Żadna z tarcz antykryzysowych nie przewiduje przesunięcia tego terminu, na wypadek gdyby przez COVID-19 firmy miały trudności z uzbieraniem pieniędzy.

czytaj więcej »

Już od lipca 2021 roku wejdzie w życie ustawa z 18 listopada 2020 r. o doręczeniach elektronicznych, zgodnie z jej treścią podmiot niepubliczny wpisany do rejestru przedsiębiorców, o którym mowa w art. 1 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym a także podmiot niepubliczny wpisany do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, o której mowa w art. 2 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy jako inne podmioty zobowiązany będzie do posiadania adresu do doręczeń elektronicznych wpisanego do bazy adresów elektronicznych. Dowiedz się więcej.

czytaj więcej »

Ustawa likwidująca OFE przewiduje również nowelizacje ustawy o PPK. W jej treści poza kwestiami związanymi z likwidacją powszechnych towarzystw emerytalnych (jeden z rodzajów instytucji finansowych oferujących PPK), wprowadza zmiany, które będą miały wpływ na prowadzenie PPK. Sprawdź, co ulegnie zmianie.

czytaj więcej »

Możliwych jest wiele przypadków i różnych konfiguracji tytułów do ubezpieczeń występujących łącznie, w tym samym czasie lub „zazębiających się” czasowo. Komplikuje to sytuację i może oznaczać problemy z ustaleniem tytułów do ubezpieczeń oraz podstawy wymiaru składek. Podczas kontroli ZUS sprawdza prawidłowość podlegania do ubezpieczeń społecznych zleceniobiorców. Może się zdarzyć, że Zakład nakaże wtedy objęcie zleceniobiorcy obowiązkowymi ubezpieczeniami i zapłatę zaległych składek wraz z odsetkami. Zleceniodawca może tego uniknąć, jeśli wcześniej wystąpi do ZUS o zbadanie prawidłowości wykazanych składek. Jak tego dokonać prezentujemy w tekście.

czytaj więcej »

Pytanie: Nasza firma od 2020 roku zatrudnia dwóch zleceniobiorców. Są to osoby w wieku do 26 lat. Z chwilą zatrudnienia nie zgłosiły, że są osobami uczącymi się w trybie zaocznym i zostały zgłoszone do ubezpieczeń społecznych. Obecnie pisemnie oświadczyły, że uczęszczają zaocznie do szkoły. Czy należy skorygować ich wynagrodzenie za 2020 rok? Jak sporządzić korektę składek ZUS? Czy trzeba skorygować PIT-11 za poprzedni rok?

czytaj więcej »

Pytanie: Do 8 kwietniaosoba prowadząca działalność gospodarczą była zgłoszona do ubezpieczeń z kodem 05 80. Od 8 kwietnia zgłosiliśmy ją z kodem 05 70. Mam potwierdzenia z ZUS, że druki ZWUA i ZUA zostały przetworzone. Przygotowałam deklarację DRA z kodem 05 70, ale nie mogę jej wysłać, ponieważ wyskakuje błąd krytyczny „69004101 Brak raportu za ubezpieczonego zgłoszonego przez płatnika”. Na dole jest jeszcze adnotacja „w komplecie dokumentów rozliczeniowych brakuje raportu za ubezpieczonego zgłoszonego przez płatnika”. Nie wiem, czy powinnam przygotować jakąś poddeklarację za ten okres z kodem 05.80, czy jest to jakiś błąd systemowy.

czytaj więcej »

Pytanie: Od niedawna zajmuję się w firmie rozliczaniem ZUS. Proszę o informację kiedy i jak uzupełnić podstawę pracowniczego świadczenia chorobowego.

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownicy domu pomocy społecznej otrzymali z projektu unijnego przez 3 miesiące: lipiec, sierpień, wrzesień 2020 roku grant, pomniejszany w sposób proporcjonalny za czas choroby. Będzie to kontynuowane, ale na razie nie wiadomo, do kiedy. Czy przyznany grant powinniśmy wliczyć do podstawy zasiłkowej?

czytaj więcej »

Pytanie: Od 31 marca do 12 kwietnia 2021 r. przedsiębiorca przebywał na kwarantannie i izolacji z tytułu COVID-19. Do 6 kwietnia pobierał zasiłek rehabilitacyjny (zatem zasiłek chorobowy należał mu się od 7 kwietnia.) Ubezpieczony złożył w ZUS formularz ZUS Z-3b, jednak Zakład odmówił mu wypłaty zasiłku chorobowego w nowym okresie zasiłkowym. Czy słusznie? Jeżeli tak, to od kiedy ma on prawo do nowego okresu zasiłkowego?

czytaj więcej »