Płatnik ma obowiązki wobec ZUS po sądowym przywróceniu pracownika do pracy

W sporach ze stosunku pracy niekiedy sąd wydaje wyrok przywracający pracownika do pracy na poprzednich warunkach. Zasądza przy tym jednocześnie wypłatę wynagrodzenia za okres pozostawania bez pracy. Taki wyrok wiąże się z szeregiem dodatkowych obowiązków wobec ZUS, które pracodawca musi w konkretny sposób i w odpowiednim terminie zrealizować.

Pracodawca nie musi informować ZUS o każdej podwyżce pensji emeryta

Firma powinna zawiadomić ZUS o zatrudnieniu emeryta oraz o wysokości ustalonego dla niego wynagrodzenia. Nie ma tego obowiązku przy każdorazowej zwyżce wynagrodzenia.

Pracodawca może dokonać egzekucji z pobieranego przez pracownika zasiłku chorobowego

Pytanie: Pracownica w ciąży przebywa na dłuższym zwolnieniu lekarskim. W marcu otrzymałam zajęcie jej wynagrodzenia od komornika (należność główna 682,76 zł). Pracownica otrzymuje zasiłek chorobowy w wysokości 1.352,96 zł brutto. Czy powinnam dokonać potrącenia z wypłacanego zasiłku?

Odbyty staż nie skraca okresu wyczekiwania na świadczenia chorobowe

Pytanie: Dnia 17 lutego 2014 r. podpisaliśmy umowę o pracę z osobą, która wcześniej odbywała u nas staż na podstawie skierowania z urzędu pracy, a 4 marca pracownica zachorowała i otrzymała zwolnienie lekarskie na okres do 27 marca. Czy w takim przypadku do okresu ubezpieczenia można doliczyć jej okres odbywania w naszym zakładzie stażu i czy w związku z tym przysługuje jej wynagrodzenie chorobowe?

Obowiązują nowe jednorazowe odszkodowania za wypadki przy pracy i choroby zawodowe

Od 1 kwietnia 2014 r. do 31 marca 2015 r ZUS wypłaci ustalone na ten okres stawki jednorazowych odszkodowań wypadkowych. Ich kwoty są na wyższym poziomie niż w zeszłym roku.

Nie każdy wspólnik spółki cywilnej opłaca składkę zdrowotną

Osoba prowadząca działalność rolniczą, z tytułu bycia wspólnikiem w spółce cywilnej nie powinna opłacać składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Majowa przerwa w pracy przedszkola nie oznacza prawo do zasiłku opiekuńczego rodzica 

Pytanie: Czy powinniśmy wypłacić zasiłek opiekuńczy pracownicy samotnie wychowującej dziecko, która w połowie kwietnia dowiedziała się o zamknięciu przedszkola w długi weekend majowy, do którego uczęszcza jej dziecko?Pracownica – matka uzyskała w tym okresie informację, które placówki w zastępstwie zajmą się dziećmi.

Likwidator nie odpowiada za długi składkowe likwidowanej firmy

Likwidator nie jest członkiem zarządu osoby prawnej, a więc nie może jak członek zarządu odpowiadać za długi składkowe osoby prawnej, której działalność ma zakończyć.

Bilety komunikacji miejskiej mogą być zwolnione ze składek

Pytanie: W regulaminie wynagradzania pracodawca umieścił zapis, że pracownik wykonujący polecenia służbowe na terenie miasta – siedziby pracodawcy ma prawo otrzymać od pracodawcy miesięcznie 10 biletów komunikacji miejskiej do poruszania się po mieście. Czy to świadczenie może zostać zwolnione ze składek społecznych?

GNU 109

Wydatkowanie środków z ZFŚS – nie zawsze bez składek

Do 31 maja pracodawcy tworzący zakładowy fundusz świadczeń socjalnych muszą przekazać na wyodrębnione konto kwotę stanowiącą co najmniej 75% równowartości odpisów podstawowych. Pracodawca może oczywiście całą kwotę przekazać do tego dnia. Może również monitorować na bieżąco liczbę zatrudnionych i odpowiednio dostosowywać przekazywanie środków, jednakże z zachowaniem ustawowo określonych terminów, tj. do końca maja – co najmniej 75% środków, a do końca września 100%.