Składkowo – podatkowe rozliczanie wynagrodzeń z umów zlecenia i o dzieło

Polski Ład 2.0. wprowadził zmiany w rozliczaniu umów zlecenia i umów o dzieło. Mowa tutaj o niższej stawce podatku oraz - w przypadku zleceń - odstąpieniu od przesunięcia terminu poboru zaliczek na podatek (tzw. rolowanie zaliczek). Sprawdźmy na 3 listach płac, jak poprawnie rozliczać wynagrodzenie z tytułu umów cywilnoprawnych po zmianach.

Rozliczanie wynagrodzeń od 1 lipca 2022 r. -5 praktycznych przykładów

Kolejna nowelizacja Polskiego Ładu wprowadza zmiany w rozliczaniu wynagrodzeń od lipca br. Już dziś warto wiedzieć to straci, a kto zyska na nowelizacji. Sprawdź zatem, jak będą wyglądały listy płac od 1 lipca 2022 r.

Upoważnienie płatników do stosowania kwoty zmniejszającej podatek od 1 lipca 2022 r.

Nowe przepisy, które nowelizują Polski Ład i mają wejść w życie 1 lipca 2022 r. przewidują rozwiązania dotyczące podatników, którzy posiadają kilka różnych źródeł dochodu równocześnie. Chodzi o takie osoby, które mają zawarte przykładowo kilka umów o pracę, umowę o pracę i dwie umowy zlecania, albo łączą pracę z emeryturą. Czy po 1 lipca pracownik ma obowiązek upoważnić wszystkich płatników (pracodawców, zleceniodawców i ZUS) do zmniejszania zaliczek na PIT o kwotę wynoszącą 3.600 zł)? Sprawdźmy.

Od 1 lipca 2022 r. - zmiany podatkowe w Polskim Ładzie

Zmiany podatkowe, które mają zacząć obowiązywać od 1 lipca 2022 r., przewidują zastosowanie ulgi dla seniorów, odstąpienie od nałożenia na płatników dodatkowych obowiązków oraz przesunięcie mechanizmu dzielenia kwoty wolnej pomiędzy płatników na 2023 rok.

Od lipca 2022 r. – rewolucyjne zmiany dla płatników ZUS i PIT

Zmiany w Polskim Ładzie dotyczące podatku dochodowego i składki zdrowotnej mają zacząć obowiązywać od 1 lipca. Na razie projektowane zmiany są konsultowane. Sprawdź, jak przygotować się do nowych regulacji.

Zmiany w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców

W marcu 2022 roku przedsiębiorcy będą po raz pierwszy płacić składkę zdrowotną, tak jak wszyscy inni – pracownicy, emeryci, zleceniobiorcy – od dochodu. Wychodząc naprzeciw postulatom biznesu, księgowych i biur rachunkowych w sprawie zbliżenia podstawy wymiaru składki zdrowotnej do dochodu podatkowego, resort finansów wprowadził zmiany w tym zakresie. Zmiany dotyczą też sprzedaży środków trwałych, które dla potrzeb PIT były amortyzowane przed 2022 rokiem. Dowiedz się więcej.

Zmiany w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców tuż, tuż

W marcu 2022 roku przedsiębiorcy będą po raz pierwszy płacić składkę zdrowotną, tak jak wszyscy inni – pracownicy, emeryci, zleceniobiorcy – od dochodu. Wychodząc naprzeciw postulatom biznesu, księgowych i biur rachunkowych w sprawie zbliżenia podstawy wymiaru składki zdrowotnej do dochodu podatkowego, resort finansów wprowadził zmiany w tym zakresie. Zmiany dotyczą też sprzedaży środków trwałych, które dla potrzeb PIT były amortyzowane przed 2022 rokiem.

Wypłata trzynastki dla byłego pracownika a składka zdrowotna

Jeżeli wypłata trzynastki dla byłego pracownika jest realizowana w 2022 r., to pobrana od niej składka zdrowotna nie podlega odliczeniu od podatku, natomiast kwotę trzynastki należy wyliczyć z zastosowaniem podstawowych kosztów uzyskania przychodów.

Czy ulga podatkowa dla seniora powoduje zwolnienie z opłacanie składki zdrowotnej

Ulga dla seniora, wprowadzona na mocy Polskiego Ładu, polega na tym, że m.in. osoby pracujące na etacie, które osiągną wiek emerytalny (60 lat dla kobiet oraz 65 lat dla mężczyzn) i nie otrzymują emerytury są zwolnione z podatku do kwoty 85 528 zł. Oznacza to, że do osiągnięcia tej kwoty pracodawca za takiego pracownika nie pobiera zaliczki na podatek dochodowy. Po osiągnięciu tej kwoty w danym roku kalendarzowym pracownik opodatkowany jest na zasadach ogólnych.Zastosowanie tej ulgi nie oznacza jednak zwolnienia z opłacania składki zdrowotnej. 

Co ze składką zdrowotną przy działalności w dwóch spółkach

Wspólnicy wieloosobowej spółki z o.o. którzy nie są związani ze spółką umową o pracę, w ogóle nie podlegają ubezpieczeniom w ZUS, natomiast wspólnicy spółki jawnej, którzy nie pobierają wynagrodzenia są od stycznia 2022 r. zobowiązani do opłacania składki zdrowotnej od podstawy stanowiącej przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw, włącznie z wypłatami z zysku, w czwartym kwartale poprzedniego roku.