2bc173_Nowe zasady ustalania prawa do świadczeń zdrowotnych

Nowe zasady ustalania prawa do świadczeń chorobowych i inne planowane zmiany w ubezpieczeniach

Zgodnie z zapowiedziami, rząd do końca marca zamierza przyjąć projekt zmian w przepisach dotyczących ubezpieczeń społecznych. Projekt zakłada uporządkowanie systemu ubezpieczeń społecznych, ujednolicenie zasad podlegania ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, wprowadzenie jednolitych rozwiązań w zakresie przyznawania i wypłaty świadczeń, oraz usprawnienie funkcjonowania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w kontekście gospodarki finansowej, oraz rozliczeń z płatnikami składek.

Okładka - JPU

Jednolity Plik Ubezpieczeniowy

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zapowiada na najbliższe lata wprowadzenie zmian, które przyniosą bardzo ważne usprawnienia dla przedsiębiorców, ubezpieczonych i świadczeniobiorców oraz pozwolą na dalszy rozwój e - administracji. Zmiany te wynikają z przyjętej przez ZUS Strategii na lata 2021 –2025. Będą realizowane w ramach kilkunastu programów transformacji cyfrowej ZUS. Dwa z nich to:1) e-rozliczenia oraz2) e-zasiłkiJednym z elementów niezbędnych do wprowadzenia tych usprawnień jest Jednolity PlikUbezpieczeniowy (JPU).

Jak uzyskać zwolnienie ze składek ZUS z tarczy 6

Jak uzyskać zwolnienie ze składek ZUS z tarczy 6.0 i jak przygotować się do kontroli

Tarcza antykryzysowa 6.0 wprowadziła nowe regulacje w opłacaniu i naliczaniu składek ZUS. W tarczy znalazły się także zapisy, które mówią, w jaki sposób ZUS będzie kontrolował podmioty, które skorzystają ze zwolnień w opłacaniu składek ZUS. Sprawdź, jak skorzystać ze zwolnienia ze składek ZUS i jakich błędów unikać.

Kwarantanna i zasiłki

Kwarantanna i zasiłki

Informacje o kwarantannie lub izolacji są niezbędne do wypłaty zasiłków chorobowych i opiekuńczych. Osoby skierowane przez jednostkę Państwowej Inspekcji Sanitarnej na kwarantannę są uprawnione do świadczeń chorobowych: wynagrodzenia za czas choroby, które finansuje pracodawca albo zasiłku chorobowego. Dotyczy to osób objętych ubezpieczeniem chorobowym, np. w związku z zatrudnieniem naumowę o pracę, umowę zlecenia czy prowadzeniem działalności gospodarczej. Świadczenia przysługują także ubezpieczonym, którzy zostali poddani izolacji, w tym izolacji w warunkach domowych. Z tytułu kwarantanny dziecka można wnioskować o zasiłek opiekuńczy. Mimo ponad roku stosowania przepisów dotyczących kwarantanny w kontekście świadczeń chorobowych nadal pojawiają się pytania i wątpliwości.

Dokumentacja związana z pandemią

Dokumentacja związana z pandemią

Trwająca epidemia oznacza nowe obowiązki dla pracodawców, również w zakresiedokumentacji, której dotąd po prostu nie było. Wraz z nowymi obowiązkami pojawiły się różne wątpliwości. Wielu pracodawców zastanawia się np., gdzie powinni przechowywać te nowe dokumenty. Sprawdź wskazówki ekspertów dotyczące dokumentacji związanej z pandemią.Poznaj najnowsze stanowiska Ministerstwa Pracy na ten temat:• Dokumentacja dotycząca pracy zdalnej – gdzie ją przechowywać• Dokumentacja dotycząca pracy zdalnej – w jakiej formie w aktach osobowych? Odpowiada Ministerstwo Pracy• Okresy kwarantanny lub izolacji – jak je wykazać w świadectwie pracy• Kiedy pracodawca musi otrzymać od pracownika oświadczenie o kwarantannie lub izolacji – 3 przypadki• Czy i na podstawie jakiego dokumentu pracodawca musi zwolnić pracownika od pracy na szczepienie na COVID-19 – sprawdź odpowiedź resortu pracy na zapytanie Redakcji• Jakie nowe dokumenty trzeba umieścić w aktach osobowych i w której części (praktyczna tabela).

Badania profilaktyczne w okresie epidemii COVID-19

Badania profilaktyczne w okresie epidemii COVID-19

W związku z trwaniem epidemii COVID-19 – dzięki tarczy antykryzysowej – pracodawca nie musi kierować pracowników na badania okresowe. Dodatkowo okres zawieszenia wykonania badań został znacznie przedłużony. Oprócz tego, jeśli pracownik ma aktualne badania z poprzedniego miejsca pracy, w wielu przypadkach pracodawca nie musi zlecać badań wstępnych – nawet jeśli przerwa od poprzedniego zatrudnienia przekracza 30 dni.

Tarcza antykryzysowa 7.0. Od 1 lutego 2021 r. można skorzystać z 4 form pomocy

Pakiet osłonowy dla firm działających w najbardziej poszkodowanych branżach obejmuje wypłaty świadczenia ze środków FGŚP na dofinansowanie wynagrodzenia pracowników, ponowne świadczenie postojowe, dotację na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, zwolnienie z obowiązku opłacania składek ZUS. Te formy pomocy mają zapobiec utracie płynności finansowej w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Wpłaty na PPK a podatek dochodowy i koszty pracodawcy. Poznaj odpowiedzi na 3 pytania

Wpłaty na PPK, zwłaszcza w części finansowanej przez podmiot zatrudniający wywołują określone skutki w podatku dochodowym. Przekonaj się, jak wpłaty na PPK wpływają na przychód uczestnika programu oraz jaki jest zakres przedmiotowego zwolnienia od podatku. Poznaj zasady zaliczania wpłat do PPK do kosztów uzyskania przychodów.

Jak rozstrzygać zbiegi tytułów do ubezpieczeń w przypadku umów zlecenia. 4 przykłady

Jeżeli umowa zlecenia występuje obok innego tytułu do ubezpieczeń, np. umowy o pracę czy prowadzenia własnej działalności, wtedy mamy do czynienia ze zbiegiem tytułów doubezpieczeń. Możliwych jest wiele przypadków i różnych konfiguracji tytułów do ubezpieczeń występujących łącznie, w tym samym czasie lub „zazębiających się” czasowo. Komplikuje to sytuację i może oznaczać problemy z ustaleniem tytułów do ubezpieczeń oraz podstawy wymiaru składek. Przede wszystkim zaś musimy rozstrzygnąć, czy umowa zlecenia będzie objęta ubezpieczeniami.

COVID - 19 w firmie

W przypadku gdy u jednego z pracowników pojawiły się objawy zarażenia koronawirusem lub jeśli zostanie potwierdzone, że pracownik został zarażony pracodawca ma określone obowiązki.