WYDANIE ONLINE

Do końca pierwszego kwartału pracodawcy będący jednostkami budżetowymi mają obowiązek wypłacenia trzynastek za rok ubiegły. W związku z tym, że jest to dochód uwzględniany w podstawie wymiaru składek oraz świadczeń chorobowych, błędy przy ustalaniu uprawnień do trzynastej pensji oraz jej naliczaniu pociągają za sobą określone konsekwencje w zakresie rozliczeń z ZUS. Jak zatem prawidłowo naliczyć te wypłaty, pamiętając o zmianach w przepisach w ubiegłym roku? Koniecznie przeczytaj komentarz eksperta.

czytaj więcej »

Od 1 stycznia 2024 r. obowiązuje zmiana rozporządzenia w sprawie określania wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, wprowadzająca cztery nowe kody tytułów ubezpieczeń społecznych w związku z wypłatą od 1 stycznia 2024 r. nowego rodzaju świadczenia dla osób niepełnosprawnych – tzw. świadczenia wspierającego. Sprawdź szczegóły.

czytaj więcej »

Sprawdź, ile wynosi kwota ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (tzw. limit 30-krotności) w tym roku.

czytaj więcej »

Sąd Najwyższy w składzie 7 sędziów podjął 29 listopada 2023 r. uchwałę (sygn. akt III UZP 3/23) dotyczącą możliwości obniżania przedsiębiorcom przez ZUS podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców skrytykował to rozstrzygnięcie, jako niekorzystne dla kobiet prowadzących działalność gospodarczą. Dowiedz się więcej.

czytaj więcej »

13 grudnia 2023 r. Trybunał Konstytucyjny, po rozpoznaniu skargi konstytucyjnej na posiedzeniu niejawnym, ogłosił wyrok w przedmiocie przepisu regulującego sposób obliczania okresów składkowych i nieskładkowych (sygn. akt SK 109/20). Sam jednak nie wskazuje nowego sposobu obliczania tych okresów. To ustawodawca jest obowiązany do zmiany przedmiotowego przepisu. Już dziś warto wiedzieć, czego mogą się spodziewać przyszli emeryci i renciści. Sprawdź.

czytaj więcej »

Emerytura pomostowa jest świadczeniem, które przysługuje osobom przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. 1 stycznia 2024 r. weszły w życie zmiany o emeryturach pomostowych. Ta nowelizacja jest korzystna dla pracowników, którzy będą mogli w przyszłości skorzystać z tego świadczenia.

czytaj więcej »

Do 28 lutego 2024 r. płatnicy składek zatrudniający na podstawie umowy o pracę czy umowy zlecenia osoby pobierające emeryturę bądź rentę mają obowiązek złożyć w ZUS zaświadczenie o uzyskanych przez nich dochodach w 2023 r. Dzięki tym zaświadczeniom będzie można ustalić, czy nie doszło do przekroczenia kwot granicznych. Sprawdź, jak poprawnie wystawić taki dokument.

czytaj więcej »

Do końca 2023 roku podjęcie zatrudnienia przez osobę pobierającą świadczenie pielęgnacyjne na dziecko niepełnosprawne wiązało się z ryzykiem utraty prawa do tego świadczenia. Sytuacja uległa zmianie od 1 stycznia 2024 r. Poznaj szczegóły.

czytaj więcej »

Obecnie emerytury wypłacane są z tzw. dotychczasowego systemu emerytalnego oraz z systemu zreformowanego. W zależności od tego, z jakiego  systemu jest przyznana i wypłacana emerytura, istnieją różne sposoby  na jej ponowne ustalenie. Sprawdź, jakie są możliwości.

czytaj więcej »

Pytanie: Zleceniobiorca składał w naszej firmie oświadczenia do umowy zlecenie niezgodne ze stanem faktycznym. Oświadczał, że jest objęty obowiązkowymi ubezpieczeniami emerytalnymi i rentowymi z tytułu wykonywania innej umowy zlecenia, z której uzyskuję w skali miesiąca przychód stanowiący podstawę wymiaru składek w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia. Dlatego też z umowy zlecenia w naszej firmie zostały odprowadzone ze te miesiące tylko składki zdrowotne. Po złożeniu przez nas do ZUS wniosku o zbadanie prawidłowości wykazanych składek, ZUS przekazał nam informację o konieczności odprowadzenia od tych wypłat składek społecznych. Czy możemy żądać od zleceniobiorcy zwrotu składek leżących po jego stronie? Czy mamy obowiązek zapłacić składki do ZUS z odsetkami? Czy możemy żądać od zleceniobiorcy zwrotu kwoty odsetek od całości nieodprowadzonych składek, czy tylko tych, leżących po jego stronie? Jeżeli tak, to jaka jest podstawa prawna takiego żądania? Czy możemy potrącić za jego zgodą wspomniane kwoty z najbliższego wynagrodzenia? Czy to potrącenie wymaga zachowania kwoty wolnej, limitów potrąceń, jeśli będzie za jego zgodą?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik ma umowę od 1 listopada 2023 r. Uczestniczył w poprzedniej firmie w PPK i PZU (my również mamy ubezpieczenie grupowe w PZU). Pracownik 30 listopada 2023 r. wyraził chęć kontynuowania uczestnictwa u nas więc już z wynagrodzenia za listopad wypłacanego w grudniu, tj. 7 grudnia 2023 r. wyliczyło mi kwoty (kwota od pracownika i pracodawcy), którą muszę zapłacić w styczniu. Pierwszy podatek od przychodu pojawi się na liście płac w styczniu za grudzień. Czy wszystko wykonane zostało poprawnie?

czytaj więcej »

Pytanie: Dopiero w tym roku rozpoczęliśmy działalność gospodarczą, zatrudniając pracowników.Wiemy, że przed świętami doszło do wielu zmian w dokumentacji zasiłkowej przesyłanej do ZUS. Bardzo prosimy o wyjaśnienie, na czym konkretnie polegają zmiany, i, jeśli to możliwe, ujęcie ich w zestawieniu tabelarycznym.

czytaj więcej »