Jak poprawnie dokonać potrąceń ze świadczeń pracowniczych

Ponieważ działy płacowe firm zajmują się m.in. dokonywaniem potrąceń z wynagrodzeń, zasiłków, a także z innych świadczeń przysługujących pracownikom powinny dobrze orientować się w prawidłowych zasadach obliczania takich potrąceń (krok po kroku), obniżania wynagrodzenia itd. Polecamy w tym zakresie przejrzyste opracowanie w formie plakatu.

Jak bez błędów rozliczyć wynagrodzenie pracownika

Aby poprawnie naliczyć i wypłacić przysługujące pracownikowi świadczenia z tytułu stosunku pracy, służby kadrowo – księgowe muszą dobrze orientować się w aktualnych regulacjach prawa pracy, płac i ZUS. W załączonym opracowaniu, w formie plakatu, zamieściliśmy „niezbędnik płatnika” na ten rok.

Jak nalicza ć zasiłek chorobowy - instrukcja

Jak naliczać pracownikowi zasiłek chorobowy - praktyczna instrukcja

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za 12 miesięcy kalendarzowych, poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Należy pamiętać, że w podstawie wymiaru zasiłku trzeba uwzględnić przychód z umowy cywilnoprawnej, zawartej ze swoim pracodawcą, niezależnie od tego, czy ta umowa się już zakończyła, czy trwa nadal. Sprawdź w 5 krokach, jak poprawnie obliczać przysługujące pracownikowi świadczenie chorobowe.

Regulamin wynagradzania_ebook (002)

Regulamin wynagradzania - 24 wzory zapisów

Regulamin wynagradzania powinien ustalać zasady wypłaty wynagrodzenia - zarówno składników podstawowych, jak i dodatkowych. Jak ukształtować zapisy regulaminu tak, aby niczego ważnego nie pominąć, ale zarazem tak, aby były one przydatne dla pracodawcy? Oto wskazówki oraz gotowe wzory zapisów regulaminowych.

Jak uregulowac okazjonalna prace zdalna_e-book

Jak uregulować okazjonalną pracę zdalną w przepisach zakładowych

Jeśli stosujemy tylko pracę zdalną okazjonalną (brak pracy zdalnej regulaminowej) to nie musimy regulować jej zasad np. w regulaminie pracy zdalnej albo w porozumieniach z pracownikami. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby i w takim przypadku uregulować kilka kwestii związanych z pracą zdalną okazjonalną, np. w regulaminie pracy. Pomoże to uporządkować tę kwestię i uniknąć sporów z pracownikami.

Powierzanie i rozliczanie pracy zdalnej

Regulacje dotyczące pracy zdalnej, odnoszą się do zasad jej powierzenia i  zapewnienia przez pracodawcę pracownikowi wykonującemu takiego rodzaju pracę materiałów i narzędzi pracy, w tym urządzeń technicznych niezbędnych do wykonywania obowiązków. Co istotne, firma m również pokryć koszty energii elektrycznej oraz usług telekomunikacyjnych niezbędnych do wykonywania pracy zdalnej.

Okładka - Polski Ład o rozliczenia umów zlecenia

Polski Ład a rozliczenia umów zlecenia w 2022 roku na 3 listach płac

Umowa zlecenia to po umowie o pracę najbardziej popularna forma zatrudnienia. Podlega ona przepisom Kodeksu cywilnego i jest umową starannego działania. Przez umowę zlecenia osoba, która przyjmuje zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla osoby, dającej zlecenie. Jakie rozwiązania zawarte w Polskim Ładzie wpłyną na rozliczanie wynagrodzenia z umów zlecenia od 2022 roku? Jak rozliczać wynagrodzenie zleceniobiorcy w 2022 r. ? Problematykę naliczania należności z tytułu umów zlecenia według Polskiego Ładu prezentujemy na przykładach liczbowych.

Okładka - Nowe zasady ustalania okresu zasilkowego

Nowe zasady ustalania okresu zasiłkowego i podstawy wymiaru świadczeń chorobowych w 2022 r.

Od 1 stycznia 2022 r. wszystkie niezdolności do pracy w okresie do 60 dni zostaną zliczone do jednego okresu zasiłkowego, bez względu na przyczynę niezdolności. Do okresu zasiłkowego nie będą wliczane okresy niezdolności do pracy przypadające przed przerwą nie dłuższą niż 60 dni, jeżeli po przerwie niezdolność do pracy wystąpiła w trakcie ciąży.

Okładka - zmiany w zasilkach od 1 stycznia

Zmiany w zasiłkach od 1 stycznia 2022 r.

Krótszy okres zasiłkowy po ustaniu tytułu do ubezpieczeń, prawo do zasiłku macierzyńskiego w przypadku śmierci pracodawcy, brak prawa do świadczenia rehabilitacyjnego i zasiłków po ustaniu tytułu do ubezpieczeń dla wszystkich emerytów i rencistów, zmiana w ustalaniu okresu zasiłkowego – to tylko część ze zmian w ustawie zasiłkowej, które czekają płatników i ubezpieczonych od 1 stycznia 2022 r.

Wynagrodzenie minimalne od 1 stycznia 2021

Wynagrodzenie minimalne od 1 stycznia 2021 na 5 przykładowych listach płac – razem ze składkami do PPK i bez składek do PPK

Od 1 stycznia 2021 r. wysokość wynagrodzenia za cały miesiąc pracy pracownika pełnoetatowego nie może być niższa niż 2.800,00 zł brutto. Jest to o 200 zł więcej niż w roku 2020. To efekt zmiany ustawowej płacy minimalnej, której poziom wpływa również na inne składniki pensji, które są wyliczane na bazie wynagrodzenia minimalnego. Sprawdź, jak rozliczać listy płac w zależności od tego, czy pracownik jest uczestnikiem PPK, czy też nie. Pokazujemy to na 5 przykładowych listach płac.