Pomoc z pracowniczej kasy zapomogowo-pożyczkowej jest zwolniona ze składek

Pytanie: W zakładzie pracy działa pracownicza kasa zapomogowo-pożyczkowa, utworzona na podstawie ustawy o związkach zawodowych. Pracownicy otrzymują z jej środków zapomogi pieniężne. Czy takie zapomogi podlegają wyłączeniu z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne?

Odprawa z tytułu przejścia na świadczenie przedemerytalne nie korzysta z wyłączenia z podstawy wymiaru

Pytanie: Podwładnemu, który przeszedł na świadczenie przedemerytalne, pracodawca wypłacił z tego tytułu w grudniu odprawę pieniężną. Czy od takiej odprawy należy odprowadzić składki?

Niektóre przychody zatrudnionych trzeba wyłączyć z podstawy wymiaru składek

Ze zwolnienia z oskładkowania korzysta wiele świadczeń pieniężnych i niepieniężnych przekazywanych podwładnym. Wyłączenia przewidziane dla pracowników stosuje się odpowiednio do zleceniobiorców.

Ekwiwalent za pranie odzieży roboczej powinien odpowiadać poniesionym kosztom

Pytanie: Pracodawca wypłaca podwładnym ryczałt pieniężny za pranie odzieży roboczej. Takie świadczenie jest wypłacane każdemu pracownikowi w tej samej wysokości, a koszty prania odzieży roboczej nie są dokumentowane przez zatrudnionych. Czy w tej sytuacji od ryczałtu należy opłacać składki ZUS?

Diety dla zleceniobiorcy z tytułu podróży służbowej za granicę są nieoskładkowane

Pytanie: Spółka prowadząca działalność gospodarczą w Polsce wysyła niekiedy zleceniobiorców do wykonywania pracy na terenie innych krajów Unii Europejskiej. W umowie zlecenia są zawarte zapisy o możliwości wykonywania przez nich zadań za granicą oraz związanym z tym zwrocie wydatków w formie diet. Spółka wypłaca zleceniobiorcom wynagrodzenie za każdy miesiąc wykonywania usług. Czy postępuje prawidłowo, wyłączając diety z podstawy wymiaru składek?