Jak ustalić wynagrodzenie chorobowe dla pracownika otrzymującego pensję oraz prowizję

Pytanie: Oprócz stałego wynagrodzenia zasadniczego pracownikom wypłacamy prowizje od zebranych zamówień. Aktualnie jedna z tych osób przebywa na zwolnieniu lekarskim. Jak ustalić podstawę wymiaru przysługującego jej wynagrodzenia chorobowego oraz samą kwotę do wypłaty?

Jak rozliczyć w raportach imiennych wyrównanie wynagrodzenia chorobowego

Pytanie: Pracownikowi wypłacimy wyrównanie zaniżonego z naszej winy wynagrodzenia chorobowego. Czy wypłatę taką możemy rozliczyć w bieżących dokumentach ubezpieczeniowych, czy też musimy korygować dokumenty, w których wykazane było zaniżone wynagrodzenie chorobowe?

Bilet miesięczny dla pracownika a składki

Pytanie: Pracownik dostarczył pracodawcy fakturę za bilet miesięczny w związku z dojazdem do pracy wystawioną na zakład pracy. Za fakturę zapłacił pracownik, jednak zakład pracy dokonał zwrotu za nią pracownikowi. Czy w związku ze zwrotem poniesionych kosztów powinniśmy uznać tę fakturę za przychód pracownika, mimo że została ona wystawiona na zakład pracy, a nie na pracownika? Czy zwrot kosztów stanowi podstawę wymiaru składek ZUS i czy należy go opodatkować?

13 przykładów na bezbłędne przygotowanie zaświadczeń dla ZUS

W określonych sytuacjach pracodawcy mają obowiązek przygotowania na potrzeby ZUS dodatkowych zaświadczeń dotyczących wynagrodzeń niektórych pracowników. Służą one prawidłowemu ustaleniu przez Zakład świadczeń przysługujących danemu ubezpieczonemu. Z tego też względu są często „brane pod lupę” przez inspektora ZUS podczas kompleksowej kontroli. Sprawdźmy zatem jak prawidłowo wypełnić dodatkowe dokumenty na wybranych przykładach.