„Odszkodowanie” z tytułu rozwiązania umowy o pracę

Czy w przypadku wypłaty pracownikowi dodatkowego świadczenia z tytułu rozwiązania z nim stosunku pracy podlega składkom ZUS? Przeczytaj, jakie stanowisko w tej kwestii prezentuje ZUS.

Wyższe zwolnienia podatkowe świadczeń socjalnych

COVID-19 spowodował, że podniesiono roczne kwoty zwolnień z podatku dochodowego dla świadczeń socjalnych, w zależności od rodzaju i źródła pochodzenia. Poznaj szczegóły związane z wypłatą zapomóg.

Ustalanie podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przy wynagrodzeniu i premii uznaniowej

Pytanie: Prosimy o przedstawienie na przykładzie liczbowym sposobu liczenia podstawy wymiaru zasiłku chorobowego w następującym przypadku: pracownik zachorował w marcu 2020; w czerwcu 2019 przekazał nam informację, żeby od lipca 2019 nie naliczać mu składek emerytalno/rentowych, gdyż u poprzedniego pracodawcy osiągnął graniczną kwotę podstawy składek ZUS; pracownik ma stałe miesięczne wynagrodzenie oraz premię uznaniową pomniejszaną proporcjonalnie za czas nieobecności z powodu choroby; premia za dany miesiąc jest wypłacana w miesiącu następnym; wynagrodzenie za czerwiec obejmowało wynagrodzenie zasadnicze wypłacone w czerwcu (w całości oskładkowane) i premię wypłaconą w lipcu (tylko ze składką chorobową); z kolei w grudniu była sytuacja odwrotna: płaca zasadnicza - bez składek, a premia za grudzień wypłacona w styczniu - z pełnym oskładkowaniem. Jak przeliczyć te miesiące w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego? Oddzielnie odjąć składki od płacy zasadniczej i oddzielnie faktycznie pobrane składki od premii? Jaki procent składki w takim wypadku wpisać w Z3?

Ulgi w ZUS z uwzględnieniem tarczy 3.0

W niniejszym opracowaniu porządkujemy wiedzę dotyczącą ulg, które niektórzy płatnicy składek mogą uzyskać w ZUS w związku z trwającą epidemią koronawirusa po spełnieniu określonych warunków Zakres pomocy przysługującej płatnikom składek jest stale poszerzany – ostatnie* zmiany wprowadza tarcza 3.0. Sprawdźmy zatem na co płatnik może liczyć.

Ulgi w płatnościach składek dla przedsiębiorców – bez opłaty prolongacyjnej i o odsetek?

Przypominamy, że w przypadku gdy płatnik składek ma trudności w terminowym regulowaniu zobowiązań składkowych w następstwie COVID-19, może skorzystać z ulgi w postaci odroczenia terminu płatności lub rozłożenia na raty należności z tytułu składek ZUS. Ta możliwość dotyczy wszystkich płatników i obejmuje składki za przedsiębiorcę i pracujące dla niego osoby. Nie ma znaczenia, od kiedy płatnik prowadzi działalność ani wielkość jego firmy. Dowiedz się więcej.

Świadczenie chorobowe z tytułu niezdolności do pracy w dwa miesiące po urlopie rodzicielskim

Pytanie: Dwa miesiące po zakończeniu urlopu rodzicielskiego pracownica stała się niezdolna do pracy z powodu choroby. Czy w tej sytuacji powinniśmy wypłacić jej wynagrodzenie chorobowe, czy też zasiłek chorobowy oraz jak obliczyć przysługującą z tego tytułu kwotę?

Składki zdrowotne za jedynego udziałowca w spółce

Czy spółka działa zgodnie z przepisami, jeżeli opłaca należne składki z tytułu zawartej z udziałowcem umowy o pracę oraz składkę zdrowotną z racji statusu tej osoby – jedynego wspólnika spółki z o.o.? Sprawdź opinię Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w tej sprawie.

Od 16 maja 2020 r. zmiany w wyliczaniu kwoty wolnej od potrąceń

Obecnie o wysokości kwoty wolnej od potrąceń decydują nie tylko  poziom ustawowej płacy minimalnej czy wymiar czasu pracy pracownika wskazany w umowie o pracę, ale także fakt, czy zatrudniony ma na swoim utrzymaniu nieosiągających dochodów członków rodziny w sytuacji, gdy z powodu podjętych Polsce działań zapobiegających zarażeniem SARS-CoV-2 zatrudnionemu zostało obniżone wynagrodzenie lub członek jego rodziny utracił źródło dochodu. Kwoty wolne od potrąceń zwiększono bowiem o 25% na każdego nieosiągającego dochodu członka rodziny, którego pracownik ma na utrzymaniu, w sytuacji gdy z powodu pandemii pracownikowi zostało obniżone wynagrodzenie lub członek rodziny pracownika utracił źródło dochodu. Sprawdźmy, jak w praktyce wyliczać podwyższenie kwot wolnych od potrąceń.

Jak uzupełnić składki na FEP od zlecenia z własnym pracownikiem

Pytanie: Za pracownika, z którym równocześnie mamy podpisaną umowę zlecenia opłacane są składki na FEP, przy czym naliczaliśmy je tylko od wynagrodzenia z umowy o pracę, ponieważ tylko w jej ramach świadczona jest praca szczególna. Aktualnie doczytaliśmy się, że prawdopodobnie składki te powinny być też liczone od dochodu z umowy cywilnoprawnej. Czy to prawda, a jeśli tak, to co teraz powinniśmy zrobić?