Zmiana pracodawcy a zwolnienie ze składek na FP, FGŚP i SFWON

Pytanie: Zatrudniliśmy pracownika, za którego w poprzednim zakładzie nie były opłacane składki na FP, FGŚP oraz SFWON, ponieważ wrócił on z urlopu wychowawczego. Czy zwolnienie to obowiązuje także w naszej firmie? Jeżeli tak, to jak i na podstawie jakich dokumentów ustalić okres nim objęty?

Wypłata zaległych nadgodzin w drukach rozliczeniowych

Pytanie: Zgodnie z wyrokiem sądowym z 10 lutego 2020 r. pracownikom wypłacimy nadgodziny za okres czterech miesięcy: od lipca do października 2019 roku. Czy będzie to wymagało złożenia korekt raportów imiennych za te miesiące?

Przekształcenie OFE w IKE tuż, tuż

Ustawa regulująca kwestie przekształcenia OFE w IKE ma wejść w życie 1 czerwca 2020 r. Od tego dnia do 1 sierpnia 2020 roku uczestnicy OFE będą mieli czas na decyzję o ewentualnym przekazaniu funduszy z OFE do ZUS i złożenie stosownej deklaracji. Jej wzór, w rozporządzeniu, określi minister rodziny pracy i polityki społecznej. Dowiedz się konkretów.

Praca u dwóch pracodawców a odprawa emerytalna

Czy w razie pozostawania przez pracownika równolegle w dwóch odrębnych stosunkach pracy nawiązanych z różnymi pracodawcami w okresie bezpośrednio poprzedzającym jego przejście na emeryturę, wypłacenie odprawy emerytalnej przez jednego pracodawcę zwalnia drugiego z nich z takiego obowiązku? Dowiedz się, jaką opinię wyraził w tej kwestii Sąd Najwyższy.

Podstawa wymiaru zasiłków a dodatek stażowy

Pytanie: Od 1 grudnia 2019 r. dodatek za staż pracy włączono do wynagrodzenia zasadniczego. Stażowe nie stanowiło podstawy zasiłków chorobowych. Pracownik dostarczył zwolnienie lekarskie od 2 stycznia 2020 r. Jaką podstawę powinniśmy przyjąć do naliczenia zasiłku, tzn. czy za okres pełnych 12 miesięcy włączyć do podstawy dodatek stażowy, czy jedynie wykazać go za grudzień?

Nowy wzór informacji rocznej dla ubezpieczonych za 2019 rok

Do 2 marca 2020 r. płatnicy składek mają obowiązek przekazać ubezpieczonym, np. pracownikom, zleceniobiorcom, informacje roczne za rok 2019, tzn. informacje o składkach na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, o wypłaconych świadczeniach oraz o przerwach w opłacaniu składek. Za 2019 rok po raz pierwszy należy przekazać informację na nowym wzorze. Dowiedz się szczegółów.

Do końca grudnia 2020 r. - okres przejściowy związany z Brexitem

Mimo opuszczenia przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej 1 lutego 2020 r., do końca tego roku mamy do czynienia z okresem przejściowym, w którym nadal obowiązują przepisy rozporządzeń unijnych dotyczących koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Sprawdź szczegóły.

Czy ZUS może żądać zwrotu wypłaconych zasiłków bezpośrednio od płatnika

Organ rentowy może wybrać płatnika składek jako podmiot zobowiązany do zwrotu świadczenia pobranego nienależnie przez świadczeniobiorcę. Tak wynika z uchwały Sądu Najwyższego podjętej w składzie siedmiu sędziów 11 grudnia 2019 r. Co to oznacza dla płatników składek? Sprawdź koniecznie.

Czy młodociana pracownica otrzyma zasiłek opiekuńczy

Pytanie: Na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego zatrudniamy pracownicę młodocianą. Wystąpiła ona z wnioskiem o przyznanie zasiłku opiekuńczego z tytułu opieki nad chorą matką, ponieważ nie ma innych członków rodziny, którzy mogliby tę opiekę sprawować. Czy świadczenie to możemy wypłacić, a jeżeli tak, to jak ustalić podstawę jego wymiaru i samą kwotę do wypłaty?