Konsekwencje zmiany statusu ubezpieczeniowego zleceniobiorcy

Jeżeli dochodzi do zmiany rodzajów ubezpieczeń, którym podlega zleceniobiorca z tytułu zawartej umowy (umów) zlecenia, osoby rozliczające mogą mieć wiele wątpliwości i problemów z poprawnym naliczeniem składek, często w skomplikowanych sytuacjach. Sprawdźmy zatem, jak tego bezbłędnie dokonać.

Kiedy nietrzeźwy ubezpieczony nie otrzyma świadczeń wypadkowych

Pytanie: Członek naszej spółdzielni uległ wypadkowi przy pracy, będąc po wpływem alkoholu. Z firmy zabrało go do szpitala pogotowie. Otrzymaliśmy zaświadczenie lekarskie ze szpitala, z którego nie wynika, że był on pod wpływem alkoholu.Jakie dokumenty oprócz zaświadczenia lekarskiego są potrzebne do wypłaty świadczenia chorobowego w takiej sytuacji? Czy jeżeli mamy samo zaświadczenie lekarskie, to trzeba sporządzić protokół powypadkowy? Czy członek spółdzielni otrzyma zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego w wysokości 100%, czy z ubezpieczenia chorobowego w wysokości 80%? Jak policzyć zwolnienie szpitalne –100 czy 70%?

Bez OFE od 2020 roku

Zgodnie z zapowiedziami* rządu na początku 2020 r. wejdą w życie przepisy prowadzące do likwidacji otwartych funduszy emerytalnych. W myśl nowych rozwiązań środki zgromadzone w OFE, w zależności od tego, jakiego wyboru dokona uczestnik, trafią na jego indywidulany rachunek w IKE albo zasilą konto w ZUS. Dowiedz się więcej.

12 obowiązków pracodawcy po otrzymaniu orzeczenia o niepełnosprawności pracownika

Przyznanie pracownikowi stopnia niepełnosprawności nakłada na pracodawcę szereg obowiązków związanych z koniecznością zapewnienia dodatkowych uprawnień pracowniczych przysługujących osobom niepełnosprawnym. Zakres tych uprawnień uzależniony jest od posiadanego stopnia niepełnosprawności, a ich realizacja wciąż budzi wątpliwości pracodawców. Sprawdźmy zatem, jak to zagadnienie regulują przepisy i poznajmy opinię eksperta.