Kwota wolna od potrąceń na przełomie roku

Pytanie: W naszej spółce termin wypłat wynagrodzeń za dany miesiąc przypada na 10. dzień następnego miesiąca. Wynagrodzenie jednego z jej pełnoetatowych pracowników jest zajęte przez komornika z powodu niespłacanej pożyczki bankowej w kwocie kilku tysięcy złotych. Pracownik jest wynagradzany stawką miesięczną 2.500 zł brutto. Przysługują mu podstawowe koszty uzyskania przychodów (111,25 zł) oraz kwota zmniejszająca miesięczną zaliczkę podatkową (46,33 zł). Czy spółka, realizując zajęcie komornicze z jego grudniowej pensji wypłaconej 10 stycznia 2019 r., powinna uwzględnić „nową” kwotę wolną od potrąceń z 2019 r. wynoszącą 1.633,78 zł. ?

E-ZLA – obowiązki płatnika

Wprowadzenie e-zwolnień lekarskich spowodowało, że firma od razu uzyskuje informację o chorobie pracownika i okresie jego absencji w pracy. To uproszczenie rodzi jednak po stronie pracodawcy/płatnika określone powinności. Jakie zatem obowiązują zasady w zakresie odbioru i przechowywania zwolnień elektronicznych, a także jakich dodatkowych czynności płatnik może dokonać za pośrednictwem PUE ZUS? Koniecznie przeczytaj opracowanie i upewnij się, czy Twego postępowania w zakresie e-zwolnień nie zakwestionuje ZUS.

Duże zmiany w dokumentacji ZUS

Oprócz wprowadzenia nowych dokumentów z zakresu ZUS, mamy również zmiany w drukach dotychczas obowiązujących. Sprawdź, które formularze poddano modyfikacji.

Dokumentowanie prawa do zasiłków

Pytanie: Począwszy od 1 grudnia 2018 r. e-ZLA są obowiązkową formą wystawiania zwolnienia lekarskiego. Prosimy o informację, jakie dokumenty są niezbędne do ustalenia prawa do zasiłku chorobowego lub opiekuńczego, jeśli nie jesteśmy w tym roku płatnikiem zasiłków.