WZORY DOKUMENTÓW

ZUS RP-5 - Wniosek o dofinansowanie przedsięwzięcia naukowego lub edukacyjnego w zakresie prewencji

Wniosek o dofinansowanie przedsięwzięcia naukowego lub edukacyjnego w zakresie prewencji ZUS RP-5 należy złożyć na 2 miesiące przed terminem przedsięwzięcia, jeżeli wnioskodawca chce, aby ZUS dofinansował konferencję, kongres, sympozjum naukowe, przedsięwzięcie edukacyjne itp. z zakresu prewencji rentowej lub wypadkowej, ponieważ wnioskodawcy brakuje funduszy na ich zorganizowanie. Wniosek może złożyć organizator przedsięwzięcia np. uczelnia, fundacja, jednak nie może to być osoba fizyczna. Dofinansowanie obejmuje 10% przewidywanego kosztu organizacji przedsięwzięcia, jednak nie więcej niż 20 tys. zł.

ZUS PR-4 - Wniosek o rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej ZUS w zakresie schorzeń

Wniosek o rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej ZUS w zakresie schorzeń ZUS PR-4 wypełnia lekarz, jeśli ubezpieczony chce otrzymać skierowanie na rehabilitację leczniczą. Z rehabilitacji można skorzystać, jeśli ubezpieczony jest zagrożony częściową lub całkowitą niezdolnością do pracy. Dane pacjenta i dodatkowe dane należy wypełnić samodzielnie. Wypełniony wniosek należy złożyć do ZUS nie później niż 30 dni po jego wystawieniu przez lekarza.

ZUS PR-3 -Wniosek o zwrot kosztów skierowania pracownika na badania

Wniosek o zwrot kosztów skierowania pracownika na badania ZUS PR-3 wypełnia pracodawca(płatnikiem składek), jeśli jego pracownik w chwili wypadku przy pracy był nietrzeźwy, pod wpływem środków odurzających lub substancji psychotropowych. Wniosek należy wypełnić, jeśli płatnik składek chce otrzymać zwrot kosztów za badanie tego pracownika, które miało ustalić zawartość alkoholu, środków odurzających lub substancji psychotropowych w jego organizmie. Do wniosku należy dołączyć: protokół powypadkowy albo kartę wypadku, fakturę albo rachunek oraz wyniki badań pracownika.

VIDEO PORADY

Jak dokonywać potrąceń z zasiłku pracownika dłużnika

 Pracodawcy realizując potrącenia z zasiłków muszą pamiętać o przestrzeganiu dwóch ograniczeń w postaci: kwoty wolnej od potrąceń wyznaczającej część świadczenia niepodlegającą egzekucji (potrąceniom), maksymalnej dopuszczalnej wysokości potrącenia, którą stanowi odpowiedni procent kwoty świadczenia chorobowego brutto.                                                                                                                  Obejrzyj poradę video

Podstawa wymiaru składek przedsiębiorcy – czy ZUS może ją sprawdzać

 Sąd Najwyższy w składzie 7 sędziów podjął uchwałę w dniu 29 listopada 2023 r. (sygn. III UZP 3/23), w której uznał, że ZUS ma prawo podważyć podstawę wymiaru składek przedsiębiorcy, w przypadku, gdy ten będąc w początkowym okresie prowadzenia działalności, zadeklarował bardzo wysoką podstawę wymiaru, pomimo tego, że jego przychody były dużo niższe. Co to oznacza dla przedsiębiorców o tym opowiada w poradzie video radca prawny Andrzej Radzisław.

Umowa zlecenia – rozliczenia podatkowo – składkowe w 2024 roku

Jakim składkom podlega osoba wykonującą pracę na podstawie umowy zlecenia? Jakie są zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym? Jakie świadczenia przysługują osobom wykonującym pracę na podstawie umowy zlecenia? Jakie osoby nie podlegają ubezpieczeniom społecznym, które wykonują pracę na podstawie umowy zlecenia? Jak ustalić podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne dla zleceniobiorców?

POLSKI ŁAD

Składkowo – podatkowe rozliczanie wynagrodzeń z umów zlecenia i o dzieło

Polski Ład 2.0. wprowadził zmiany w rozliczaniu umów zlecenia i umów o dzieło. Mowa tutaj o niższej stawce podatku oraz - w przypadku zleceń - odstąpieniu od przesunięcia terminu poboru zaliczek na podatek (tzw. rolowanie zaliczek). Sprawdźmy na 3 listach płac, jak poprawnie rozliczać wynagrodzenie z tytułu umów cywilnoprawnych po zmianach.

Rozliczanie wynagrodzeń od 1 lipca 2022 r. -5 praktycznych przykładów

Kolejna nowelizacja Polskiego Ładu wprowadza zmiany w rozliczaniu wynagrodzeń od lipca br. Już dziś warto wiedzieć to straci, a kto zyska na nowelizacji. Sprawdź zatem, jak będą wyglądały listy płac od 1 lipca 2022 r.

Upoważnienie płatników do stosowania kwoty zmniejszającej podatek od 1 lipca 2022 r.

Nowe przepisy, które nowelizują Polski Ład i mają wejść w życie 1 lipca 2022 r. przewidują rozwiązania dotyczące podatników, którzy posiadają kilka różnych źródeł dochodu równocześnie. Chodzi o takie osoby, które mają zawarte przykładowo kilka umów o pracę, umowę o pracę i dwie umowy zlecania, albo łączą pracę z emeryturą. Czy po 1 lipca pracownik ma obowiązek upoważnić wszystkich płatników (pracodawców, zleceniodawców i ZUS) do zmniejszania zaliczek na PIT o kwotę wynoszącą 3.600 zł)? Sprawdźmy.

AKTUALNOŚCI

Weryfikacja niekaralności pracowników

Przypominamy, iż 15 lutego 2024 r. weszły w życie nowe przepisy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym. Rozszerzyły one obowiązki pracodawców prowadzących działalność związaną z opieką nad osobami małoletnimi, w zakresie weryfikacji niekaralności osób podejmujących pracę z dziećmi.

Od 1 kwietnia - okno transferowe OFE-ZUS

Od początku kwietnia do 31 lipca 2024 r. każdy, kto jest uprawniony do oszczędzania w otwartych funduszach emerytalnych, może zdecydować, czy chce, aby jego składki trafiały do OFE, czy też na subkonto w ZUS. Chodzi tu o część  składki emerytalnej ubezpieczonego, która – zgodnie jego z decyzją – trafi do OFE i będzie inwestowana na rynku kapitałowym, albo też zasili jego subkonto w ZUS. Sprawdź szczegóły.

Od 1 kwietnia - nowa wysokość jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych

Od początku kwietnia ulegają podwyższeniu jednorazowe kwoty odszkodowań z tytułu wypadków przy pracy lub choroby zawodowej.

E-BOOKI

Jak nalicza ć zasiłek chorobowy - instrukcja

Jak naliczać pracownikowi zasiłek chorobowy - praktyczna instrukcja

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za 12 miesięcy kalendarzowych, poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Należy pamiętać, że w podstawie wymiaru zasiłku trzeba uwzględnić przychód z umowy cywilnoprawnej, zawartej ze swoim pracodawcą, niezależnie od tego, czy ta umowa się już zakończyła, czy trwa nadal. Sprawdź w 5 krokach, jak poprawnie obliczać przysługujące pracownikowi świadczenie chorobowe.

Regulamin wynagradzania_ebook (002)

Regulamin wynagradzania - 24 wzory zapisów

Regulamin wynagradzania powinien ustalać zasady wypłaty wynagrodzenia - zarówno składników podstawowych, jak i dodatkowych. Jak ukształtować zapisy regulaminu tak, aby niczego ważnego nie pominąć, ale zarazem tak, aby były one przydatne dla pracodawcy? Oto wskazówki oraz gotowe wzory zapisów regulaminowych.

Jak uregulowac okazjonalna prace zdalna_e-book

Jak uregulować okazjonalną pracę zdalną w przepisach zakładowych

Jeśli stosujemy tylko pracę zdalną okazjonalną (brak pracy zdalnej regulaminowej) to nie musimy regulować jej zasad np. w regulaminie pracy zdalnej albo w porozumieniach z pracownikami. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby i w takim przypadku uregulować kilka kwestii związanych z pracą zdalną okazjonalną, np. w regulaminie pracy. Pomoże to uporządkować tę kwestię i uniknąć sporów z pracownikami.