WYDANIE ONLINE

Za każdym razem, gdy lekarz wystawi zwolnienie lekarskie przedsiębiorcy, czy osobie z nim współpracującej, aby ubiegać się o wypłatę zasiłku chorobowego z ZUS, dodatkowo należy przekazać do Zakładu wniosek na formularzu ZAS-53. Trwająca epidemia koronawirusa i związana z tym duża zachorowalność sprawia, że prezentujemy tekst dotyczący poprawności wypełnienia tego druku, aby bez problemów uzyskać świadczenie z ZUS.

czytaj więcej »

Przedsiębiorcy z określonych branż wskazanych w Tarczy 7.0 mogą wystąpić o zwolnienie z opłacania składek ZUS za luty 2021 r. Mogą też skorzystać ze świadczenia postojowego maksymalnie trzykrotnie. Ponadto wniosek RDZ-B7 mogą złożyć najpóźniej do 30 kwietnia 2021 r. Szczegóły w tekście.

czytaj więcej »

Jedna ze spółek opłaca swoim pracownikom opiekę medyczną. Pojawiła się wątpliwość, czy w sytuacji, kiedy pracownik przebywa na urlopie bezpłatnym należy odprowadzać składki na ubezpieczenia społeczne od wartości świadczeń medycznych. Sprawdź najnowsze stanowisko ZUS w tej kwestii.

czytaj więcej »

Tworzenie i wypłaty z funduszu socjalnego zwłaszcza w kresie epidemii budzą wiele pytań i wątpliwości. Poniżej publikujemy 3 z nich, które ostatnio wpłynęły do redakcji. Sprawdź, jakie rozwiązania rekomenduje nasz ekspert.

czytaj więcej »

Zgodnie z informacją Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej przedłużono stosowanie tymczasowej umowy między Unią Europejską a Wielką Brytanią do końca kwietnia 2021 r.

czytaj więcej »

Od 1 czerwca 2021 roku rozpocznie się ostatni etap reformy otwartych funduszy emerytalnych. Po jego zakończeniu nastąpi likwidacja OFE. Uczestnicy otwartych funduszy będą musieli zdecydować, gdzie umieścić środki z likwidowanego rachunku w OFE. Czy z tytułu likwidacji funduszy płatników czekają dodatkowe obowiązki ?Dowiedz się szczegółów.

czytaj więcej »

Trwają prace* nad doprecyzowaniem przepisów ustawy o PPK. Celem zmian jest wskazanie podmiotu zatrudniającego, który jest właściwy do zawarcia umowy o zarządzanie PPK i umowy o prowadzenie PPK, w sytuacji gdy pracodawca lub zleceniodawca nie posiada numeru identyfikacyjnego (NIP lub REGON). Poznaj szczegóły planowanych zmian.

czytaj więcej »

Obowiązkiem Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) jest weryfikacja, czy pracodawcy którzy w 2020 r. mieli obowiązek utworzyć PPK, zrobili to w terminie -zawarli umowę o zarządzanie PPK. Jeśli otrzymałeś wezwanie w związku z nieterminowym zawarciem umowy o zarządzanie PPK, sprawdź, co należy zrobić.

czytaj więcej »

Zleceniobiorca, który nie wykonywał pracy w następstwie COVID-19 lub skorzystał z ulgi nieopłacania składek ZUS, a następnie zachorował, otrzyma niższy zasiłek chorobowy. Nie ma znaczenia również to, że ZUS wypłacił mu świadczenie postojowe. Sprawdźmy zatem, na przykładach z praktyki, jak prawidłowo ustalić podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego zleceniobiorcy.

czytaj więcej »

Pytanie: Polska spółka planuje zatrudnić osobę z Turcji, odpowiedzialną za rozwój firmy na terenie Turcji. Turcja będzie też głównym miejscem pracy zatrudnionego. Jakie obowiązki ma pracodawca w stosunku do tego pracownika? Kto i gdzie powinien odprowadzać składki ZUS od wypłacanego wynagrodzenia? Czy taka osoba musi przejść badania lekarskie w Polsce?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik Instytutu Naukowego jest zarazem jego stypendystą, ponieważ otworzył przewód doktorski. Zachętą dla takiego pracownika jest stypendium na okres 6 miesięcy, wypłacane z puli stypendialnej, jaką instytut posiada. Czy od tego stypendium pracownik stypendysta powinien mieć odprowadzane składki ZUS (emerytalna, rentowa i dobrowolna chorobowa)? Według nas stypendium nie jest opodatkowane, ale jest oskładkowanie i ma odprowadzane składki na PPK. Czy właściwie?

czytaj więcej »

Pytanie: Członek Rady Nadzorczej (kod 224100) uchwałą tej Rady został oddelegowany do pełnienia funkcji Członka Zarządu na okres 3 miesięcy i pełni w tej chwili funkcję Prezesa. Nie jest zawarta umowa o pracę ani zlecenie (wynagrodzenie zostało uchwalone). Czy od wynagrodzenia pełnionej funkcji Prezesa należy potrącić składki emerytalno-rentowe? Zaznaczam, że osoba ta nie została wyrejestrowana z ZUS z funkcji członka RN. Jeżeli zatem nie trzeba wyrejestrować z ZUS ( oddelegowanie) a wynagrodzenie nie będzie oskładkowane jaki raport mam złożyć do ZUS ?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik był chory w dniu wprowadzenia obniżenia wynagrodzenia na podstawie specustawy. Ponownie stał się niezdolny do pracy po dwudniowej przerwie. Czy przysługuje mu wyrównanie zasiłku chorobowego wypłaconego przez nas za czas zwolnienia po przerwie?

czytaj więcej »

Pytanie: W okresie kwarantanny trwającej od 1do 10 kwietnia pracownik nie pracował. Czy mogę wyłączyć dni świąteczne, w które pracownik nie miał pracować: czyli 4 i 5 kwietnia - Wielkanoc ?

czytaj więcej »

Pytanie: W listopadzie 2020 roku pracownica powróciła z urlopu wychowawczego. W lutym 2021 roku 2 dni przebywała na zwolnieniu lekarskim. Jak ustalić podstawę wynagrodzenia chorobowego? Otrzymuje ona wynagrodzenie w stałej miesięcznej wysokości.

czytaj więcej »

Pytanie: Czy można potrącić kwoty z zasiłku, jeśli tytuł egzekucyjny nie dotyczy zasiłków z ubezpieczenia społecznego?

czytaj więcej »