WYDANIE ONLINE

Płatnicy składek, którzy zatrudniają osoby pobierające emeryturę lub rentę, mają obowiązek złożyć w ZUS zaświadczenia o uzyskanych przez nich oskładkowanych dochodach w poprzednim roku. Dochody osiągnięte w 2020 roku trzeba wykazać do 1 marca 2021 r. Ustawowy termin to ostatni dzień lutego, ale w 2021 roku ten dzień przypada w niedzielę, więc zaświadczenie można jeszcze złożyć 1 marca, czyli w najbliższym dniu roboczym.

czytaj więcej »

Przypominamy, iż osoby wykonujące umowy zlecenia (umowy agencyjne lub inne umowy o świadczenie usług), mogą złożyć wniosek do ZUS o zwolnienie zleceniodawcy z obowiązku obliczania, potrącania i opłacania składek. Wniosek mogą przesłać elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Dowiedz się więcej.

czytaj więcej »

Formularz RUD można przekazać elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. O zawarciu umowy o dzieło musi poinformować płatnik składek lub osoba fizyczna, który zleca wykonanie dzieła (zawiera z wykonawcą dzieła umowę o dzieło) od 1 stycznia 2021 r.  Sprawdź, jak to zrobić i nie popełnić błędu.

czytaj więcej »

Wielu pracodawców zastanawia się kiedy będą musieli zapisywać do PPK osoby, które swoje 55 urodziny będą obchodzić w roku w którym są zapisywani do PPK. Sytuacja dotyczy zarówno podmiotów zatrudniających, którzy PPK będą tworzyli w nadchodzących miesiącach – sektor finansów publicznych i najmniejsi pracodawcy – a także pracodawcy którzy już utworzyli PPK. W tekście omawiamy praktyczne sytuacje ze szczególnym uwzględnieniem tych pracodawców którzy w 2021 roku tworzą PPK, tak żeby mieli pewność kogo w kwietniu i maju 2021 roku należy zapisać do PPK.

czytaj więcej »

W pierwszej połowie 2021 roku dwie ostatnie kohorty pracodawców będą tworzyły PPK. W pierwszej kolejności utworzą je pracodawcy sektora publicznego – do 26 marca 2021 roku muszą zawrzeć umowę o zarządzanie PPK, natomiast najmniejsze podmioty a także wszystkie inne które nie utworzyły planu kapitałowego w 2019 roku albo 2020 roku będą musieli utworzyć PPK – do 23 kwietnia 2021 roku, tj. zawrzeć umowę o zarządzanie PPK. Wielu pracodawców zadaje sobie pytanie, jak mają postępować w sytuacji kiedy wszystkie osoby zatrudnione złożą przed dniem zawarcia umowy o zarządzanie PPK deklaracje rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK. Dowiedz się, czy muszą w takiej sytuacji w ogóle utworzyć PPK.

czytaj więcej »

Podstawą do wypłaty świadczenia chorobowego jest informacja z systemu PUE ZUS. Dlatego też osoby, które zostały skierowane na kwarantannę lub są objęte izolacją domową i które ubiegają się o wypłatę świadczeń chorobowych, nie muszą dostarczać papierowej decyzji sanepidu do ZUS lub do swojego pracodawcy. Nie jest również wymagane zwolnienie lekarskie na okres przebywania w izolacji domowej. Ubezpieczony musi jednak poinformować swojego pracodawcę o przyczynie nieobecności w pracy (np. telefonicznie, mailowo). Poniżej wskazujemy na kilka ważnych kwestii, które płatnik powinien mieć na względzie ustalając prawo i wypłacając świadczenia chorobowe.

czytaj więcej »

Pytanie: Zatrudniliśmy osobę na podstawie umowy zlecenia. Osoba ta oświadczyła, że ma umowę o pracę w innej firmie i tam osiąga miesięcznie co najmniej minimalne wynagrodzenie. Z tytułu umowy zlecenia będzie odprowadzana jedynie składka na ubezpieczenie zdrowotne. Czy w takiej sytuacji od zlecenia musimy płacić składkę na Fundusz Pracy?

czytaj więcej »

Pytanie: Wyrokiem sądowym naszemubyłemu pracowników zasądzono nadgodziny za ubiegły rok. Jak tę wypłatę musimy rozliczyć? Czy tego rodzaju wypłata wymaga korekty składek i raportów za rok poprzedni czy też możemy ją rozliczyć na bieżąco? Co w takiej sytuacji z wystawionym tej osobie drukiem ZUS ERP-7?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy osoba prowadząca działalność gospodarczą, która nie korzystała w 2020 r. z ulgi mały ZUS plus ale chce w tym roku opłacać niższe składki z tytułu tej ulgi, musi ponownie zgłaszać się do ubezpieczeń? Jeśli tak, to z jakim kodem?

czytaj więcej »

Pytanie: Złożyłem wniosek dotyczący zaniechania płacenia składek za marzec kwiecień i maj. Deklaracje rozliczeniowe za kwiecień i maj zostały złożone 9 lipca. Z tego powodu otrzymałem decyzję odmowną za te dwa miesiące. Odwołanie do Prezesa ZUS również zostało rozpatrzone negatywnie (rozpatrzone przez jednostkę wojewódzką). W odwołaniu wskazałem na trudności z wysyłką przez program Płatnik i na chorobę osoby wysyłającej deklaracje. Proszę o informację, czy jest szansa uzyskanie pozytywnej decyzji.

czytaj więcej »

Pytanie: Proszę o informację (najlepiej załączony wzór), jak poprawnie należy wypełnić druki dotyczące kwarantanny i izolacji z powodu koronawirusa, zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem, które reguluje te kwestie.

czytaj więcej »

Pytanie: Wiem, że od 16 grudnia 2020 r. zmieniły się zasady ustalania podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, który  przysługuje w czasie ciąży oraz zasiłku macierzyńskiego osobom, którym pracodawca obniżył wymiar czasu pracy na podstawie ustawy o COVID-19. Ponieważ aktualnie muszę obliczyć wymiar zasiłku dla takiej pracownicy, proszę o szczegółowe wyjaśnienie obowiązujących przepisów, najchętniej na przykładzie.

czytaj więcej »

Pytanie: Umowa o pracę z naszym pracownikiem ma być zakończona z końcem stycznia 2021 roku. Pracownik od następnego dnia po dniu, w którym dowiedział się, że umowa o pracę nie zostanie z nim przedłużona, choruje i wiemy, że będzie chorował po ustaniu zatrudnienia. Oprócz wynagrodzenia zasadniczego pracownicy naszej firmy mają finansowane abonamenty medyczne o wartości 200 zł miesięcznie. Kwota ta jest w całości płacona przez pracodawcę. Od wartości abonamentu naliczane są składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Kwota ta nie była jednak wliczana do podstawy wymiaru zasiłków chorobowych, ponieważ pracodawca finansował te abonamenty również za okres choroby pracowników. Czy wartość tego abonamentu powinna być wykazana w zaświadczeniu ZUS Z-3 i po ustaniu zatrudnienia podstawa będzie ustalana na nowo?

czytaj więcej »