Ponowne objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym

Pytanie: Przedsiębiorca, który nie opłacił składki na ubezpieczenia społeczne, w tym na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe w ustawowym terminie w danym miesiącu nie podlegał temu ubezpieczeniu. Czy jeśli od następnego miesiąca opłaci składkę w terminie to zacznie znowu podlegać ubezpieczeniu chorobowemu bez ponownego zgłaszania do tego ubezpieczenia ?

Opłacenie zaległych składek od umowy o dzieło z własnym pracownikiem

Pytanie: Umowę o dzieło, jaką zawarliśmy e 2017 roku z własnym pracownikiem, błędnie wpisaliśmy do systemu jako „zwykłą umowę o dzieło”, a nie umowę o dzieło z własnym pracownikiem. Błąd został wykryty podczas sprawdzania dokumentacji do wystawienia rocznych informacji PIT-11. Skorygowaliśmy dokumentację płacową i przygotowaliśmy korektę dokumentów rozliczeniowych ZUS. Wynikiem tego błędu jest niedopłata składek na ubezpieczenia społeczne, na ubezpieczenie zdrowotne, na FP i FGŚP oraz nadpłata podatku dochodowego. Nasza firma postanowiła, że ciężar kosztów związanych z tym błędem bierze na siebie pracodawca i tym samym to firma ureguluje wszystkie zaległe składki, także za pracownika, który w 2018 roku już nie pracuje w naszej firmie. Jakie skutki tej decyzji powstaną w odniesieniu do pracodawcy i pracownika?

Nagroda dla prezesa zarządu – ze składkami czy bez

Czy od wypłaconej nagrody Prezesowi Zarządu trzeba opłacić składki? Przeczytaj najnowszą interpretację ZUS w tej sprawie. Dzięki zawartych w niej wskazówkach nie popełnisz błędu w rozliczeniach z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.

Jak ustalić, czy pracownica przebyła już okres wyczekiwania?

Pytanie: Od 1 sierpnia 2018 r. zatrudniliśmy sprzątaczkę, z którą zawarliśmy umowę o pracę na czas określony do 31 grudnia 2018 r. W okresie od 1 do 15 lipca 2018 r. pracowała ona w innej firmie i była to jej pierwsza praca. Dnia 13 sierpnia pracownica złamała rękę i nogę i przedstawiła nam zwolnienie lekarskie na okres do 31 sierpnia br. Czy ma ona prawo do świadczeń chorobowych dopiero od 31 sierpnia, tj. po 30 dniach okresu wyczekiwania?

Jak rozliczyć z ZUS szkolenia dla pracowników

Jedną z form podnoszenia kwalifikacji zawodowych są szkolenia. Firmy mogą oferować pracownikom program szkoleń i kursów nie tylko jako tzw. bonus, ale także zapewniać im bieżące przygotowanie do prawidłowego wykonywania zadań na poszczególnych stanowiskach. Sprawdź, co pracodawca musi a co może zaoferować szkolącym się pracownikom i jak kształcenia powinien rozliczyć wobec ZUS.

Jak bezbłędnie ustalać podstawę wymiaru składek za niepełny miesiąc

Jeżeli płatnik opłaca składki na ubezpieczenia społeczne za część miesiąca, może proporcjonalnie pomniejszyć tylko najniższą podstawę wymiaru składek. ZUS w najnowszych wyjaśnieniach, które zamieszczamy poniżej, wskazuje jak poprawnie to zrobić. Koniecznie przeczytaj.

Czy pracę agenta stacji paliw można uznać za pracę szczególną

Pytanie: Osoba, którą rozlicza nasze biuro rachunkowew okresie od września 1984 r. do grudnia 1996 r. roku była zatrudniona w charakterze agenta stacji benzynowej. Świadczyła pracę na podstawie umowy agencyjnej, w pełnym wymiarze czasu pracy. Czy wykonywaną przez tę osobę pracę należy kwalifikować jako pracę w warunkach szczególnych?