Wypadek przy pracy u drugiego pracodawcy

Pytanie: Pracownik zatrudniony u nas na 1/4 etatu przedłożył protokół powypadkowy potwierdzający, że u macierzystego pracodawcy uległ wypadkowi przy pracy. Z jakiego ubezpieczenia i w jakiej wysokości powinniśmy wypłacić mu zasiłek chorobowy oraz jak wykazać w dokumentach ubezpieczeniowych taką wypłatę?

Umowa zlecenia z pracownikiem na urlopie bezpłatnym

Pytanie: Aby zrealizować pilne zlecenia otrzymane od nas, pracownikskorzystał z miesięcznego urlopu bezpłatnego. Jak rozpisać taką umowęw drukach ubezpieczeniowych, jeżeli wynagrodzenie ze zlecenia będzie wypłaconew połowie przyszłego miesiąca, a więc już po rozwiązaniu umowyzlecenia i powrocie pracownika do pracy? Umowa zlecenia została podpisanaz pierwszym dniem urlopu bezpłatnego oraz rozwiązana zostanie z ostatnim dniem urlopu i urlop ten obejmować będzie pełny miesiąc kalendarzowy.

Stypendium dla praktykanta

Przedsiębiorca zwrócił się do ZUS z problemem dotyczącym naliczania składek na ubezpieczenia społeczne od wypłacanego stypendium dla uczniów – praktykantów. We wniosku poinformował, że świadczenie to będzie wypłacał w związku z realizacją programu płatnych praktyk zawodowych. Poznaj stanowisko Zakładu.

Skutki zawarcia umowy o pracę z członkiem rodziny

Przedsiębiorca zawarł umowę o pracę z członkiem rodziny. Czy zawsze należy taką osobę uznać za osobę współpracującą? Czy rozdzielność majątkowa, odrębne adres zamieszkania, brak wspólnego prowadzenia codziennych spraw wystarczą? Warto wiedzieć co na ten temat sądzi ZUS i jak zapatruje się na tę kwestię orzecznictwo.

RODO a dane o niepełnosprawności pozyskiwanie przez ZPChr

Obowiązkiem pracodawcy będącego zakładem pracy chronionej jest m.in. zatrudnianie osób niepełnosprawnych. Informacja o ich stanie zdrowia, w tym niepełnosprawności musi być w dyspozycji pracodawcy, a zatem ma on prawo do zbierania i przetwarzania danych o niepełnosprawności osób zatrudnionych. Czy jednak w związku z RODO w Zakładach Pracy Chronionej nadal można żądać od pracownika orzeczenia o stopniu niepełnosprawności w celu ustalenia wskaźników i dofinansowania z PFRON? Poznaj stanowisko eksperta.

Praca w kilku krajach jednocześnie a obowiązek ubezpieczeń

Czy formalne wpisanie do umowy o pracę kilku państw UE jako miejsc pracy oznacza, że pracownik będzie wykonywał jednocześnie pracę w kilku krajach? Czy może być objęty polskimi ubezpieczeniami społecznymi? Sprawdź, jaką opinię w tej sprawie wyraził Sąd Najwyższy.

Nieprawidłowe wykorzystanie ZUS ZLA przez pracownika

Pytanie: Od około dwóch miesięcy pracownik przebywa na nieprzerwanych zwolnieniach lekarskich. Z uwagi na docierające do nas sygnały, że osoba ta w czasie pobytu na zwolnieniu buduje dom, przeprowadziliśmy kontrolę prawidłowości wykorzystywania zwolnień od pracy, która potwierdziła te informacje. Wiemy, że powinniśmy wstrzymać wypłatę bieżącego zasiłku, ale jak potrącić świadczenia chorobowe już wypłacone?

Korzystanie z firmowego auta na urlopie macierzyńskim

Pytanie: Pracownica przebywa na urlopie macierzyńskim, na którym zasiłek wypłaca ZUS. Korzysta ze służbowego samochodu do celów prywatnych, a oprócz tego świadczenia pracownica nie uzyskuje innego przychodu pieniężnego. Świadczenie podlega opodatkowaniu, zaliczkę na podatek wykażemy w PIT-11. Jak należy postąpić ze składkami ZUS?

Jak przygotować dokument płatniczy w programie Płatnik?

Przypominamy, iż w programie Płatnik 10.01.001 przywrócono możliwość tworzenia dokumentu płatniczego. Co ważne, program musi być jednak zaktualizowany do metryki w wersji 140. Dowiedz się szczegółów.

Jak obliczyć zasiłek chorobowy dla młodocianego

Pytanie: Pracownik młodociany w każdym miesiącu, począwszy od września 2017 r., przedstawia zwolnienia lekarskie na 1 dzień. W związku z tym podstawa wymiaru świadczenia chorobowego została ustalona z okresu od września 2016 r. do sierpnia 2017 r., a z powodu braku 3-miesięcznej przerwy podstawy tej nie przeliczamy na nowo. Czy jest to prawidłowe działanie?