Krótkoterminowe umowy o dzieło z podwykonawcą na prace budowlane

Czy umowa cywilnoprawna zawierana przez wykonawcę inwestycji budowlanej z jej podwykonawcami, której celem finalnym jest wykonanie obiektu budowlanego za wynagrodzeniem kosztorysowym przysługującym za osiągnięty rezultat, jest umową "zlecenia" ? Czy współwykonawca (podwykonawca) takiej inwestycji podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym jako "zleceniobiorca"? Na ten temat wypowiedział się SN w wyroku z25 października 2016 r., sygn. ak I UK 471/15. Warto poznać szczegóły.

Karne podwyższenie stopy składki wypadkowej przez ZUS

Podanie przez pracodawcę w treści formularza ZUS IWA rzeczywistego (zgodnego z prawdą) rodzaju działalności według PKD, ale innego, niż ten, który figuruje w rejestrze REGON, wcale nie jest "przekazaniem nieprawdziwych danych". Czy zatem ta okoliczność daje ZUS podstawy do nałożenia na pracodawcę podwyższonej, "karnej", stopy procentowej, według której należałoby obliczać wysokość składek na ubezpieczenie wypadkowe za poszczególnych pracowników? Zapoznaj się z najnowszym stanowiskiem Sądu Najwyższego.

Jaki okres przyjąć do ustalenia podstawy zasiłku opiekuńczego

Pytanie: Pracownica przebywała na urlopie rodzicielskim do 6 listopada 2016 r. Od 7 listopada 2016 r. do 8 stycznia 2017 r. korzystała z urlopu wypoczynkowego .Od 9 stycznia 2017 do 13 stycznia 2017 r. przedstawiła zwolnienie lekarskie dokumentujące opiekę nad chorym dzieckiem. Dziś mamy wątpliwości : czy należało na nowo ustalić podstawę do wypłaty zasiłku opiekuńczego czy przyjąć tą ustaloną do wypłaty zasiłku rodzicielskiego? W podstawie do wypłaty zasiłku rodzicielskiego uwzględniliśmy dodatek stażowy , którego nie wypłacamy za czas zasiłku macierzyńskiego i rodzicielskiego. Czy ustalając podstawę wymiaru zasiłku opiekuńczego należało przyjąć te same miesiące tylko bez dodatku stażowego, który wypłacamy w całości za okres pobierania zasiłku opiekuńczego?

Jak właściwie skalkulować podstawę wymiaru zasiłku chorobowego

Pytanie: Proszę o wyjaśnienie dotyczące uzupełniania składników do podstawy chorobowej. Kiedy i jakie składniki są uwzględniane w podstawie chorobowej w pełnej wysokości w jakiej należały się pracownikowi? Dany składnik wynagrodzenia pracownika (np premia) zostaje obniżony w związku z nieobecnością chorobową pracownika i pracownik np zamiast 500 zł premii otrzyma 400 zł. Która z tych kwot powinna zostać uwzględniona w kalkulacji podstawy chorobowej?

Jak sporządzić deklaracje, gdy termin wypłaty pensji uległ zmianie?

Pytanie: W naszym zakładzie zmieniono termin wypłaty wynagrodzeń z 31marca na 3 kwietnia. Czy deklaracja ZUS z wynagrodzeń marcowych wypłaconych w kwietniu powinna zostać złożona do 15 kwietnia, czy do15 maja?