Zmiana zasad wynagradzania a podstawa wymiaru składek i świadczeń chorobowych

Pytanie: Do regulaminu wynagradzania chcemy wprowadzić zapis, że premia miesięczna nie ulega zmniejszeniu za okresy niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową, natomiast za pozostałe okresy tak. Czy będzie miało to wpływ na sposób ustalania podstawy wymiaru składek oraz świadczeń chorobowych?

Zmiana danych ubezpieczonego

W trakcie zatrudnienia pracownicy często zwracają się do swych pracodawców o zmianę określonych danych w kartotece pracownika. Dotyczy to takich danych jak: nazwisko, adres. Czasami też zachodzi konieczność zgłoszenia dziecka bądź innego członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego albo np. zgłoszenia niepełnosprawności pracownika lub rozpoczęcia pobierana przez niego renty albo emerytury. Na jakim druku powinniśmy dokonać zmiany nazwiska pracownika i w jakim terminie przesłać do ZUS? Jakie dokumenty przekazać, gdy zmianie ulegną inne dane bądź też pojawią się okoliczności mające wpływ na kartotekę pracownika w ZUS? Zachęcam do zapoznania się z poniższymi wskazówkami.

Wynagrodzenie niższe od minimum + premie – co ze składką na FP

Pytanie: Zatrudniamy pracownika na pół etatu z wynagrodzeniem 1.500 zł.Raz na kwartał wypłacamy mu nagrody kwartalne w wysokości wynagrodzeniamiesięcznego, tj. ok. 1.500 zł. Czy powinniśmy opłacać za niegoskładki na Fundusz Pracy? Wynagrodzenie wypłacone pracownikowiw przeliczeniu na miesiąc jest wyższe od minimalnego. Czy oznacza to, że składkę na Fundusz Pracy powinniśmy opłacać za każdy miesiąc?

Rozbieżny staż pracy ustalony przez ZUS

Pytanie: Od 2005 roku nasz były pracownik pobiera rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy. We wrześniu 2016 r. ukończył podwyższony powszechny wiek emerytalny i w związku z tym ZUS przyznał mu emeryturę z urzędu. Wraz z decyzją o przyznaniu emerytury przysłano mu jednocześnie decyzje o ustaleniu kapitału początkowego. Nasz były podwładny zwrócił się do nas z pytaniem dlaczego w decyzji o przyznaniu renty ma ustalone, że przepracował 28 lat i 4 miesiące, natomiast w decyzji o ustaleniu kapitału początkowego ustalono mu staż pracy wynoszący 22 lata i 1 miesiąc. Skąd ta różnica? Czy ZUS popełnił błąd? Ponieważ pracownik chce się odwołać do sądu, bardzo prosimy o wyjaśnienie tej sprawy, by mógł się podeprzeć się stosownymi argumentami. Załączamy ksero dokumentów, jakie pracownik otrzymał z ZUS.

Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego po zakończeniu nauki zawodu

Niejednokrotnie zatrudniamy osoby, które odbyły u nas staż. I tu pojawiają się wątpliwości, jak bezbłędnie ustalić podstawę świadczenia chorobowego dla byłego stażysty – a obecnie pracownika, jeżeli w 1.miesiącu zatrudnienia zachorował, np. dostarczył zwolnienie lekarskie na okres od 19-28 września 2016 r. a pracuje od 1 września? Czy w tym przypadku podstawę stanowi minimalne wynagrodzenie za nieprzepracowany miesiąc? Zapoznajmy się ze wskazówkami naszego specjalisty.

Okulary korygujące przed terminem badań okresowych

Pytanie: Prosiłabym o wyjaśnienie kwestii związanej z refundacją kosztówza okulary korygujące do pracy przy komputerze. Pracownik, który maaktualne zaświadczenie od lekarza medycyny pracy o tym, że musi używaćokularów do pracy przy komputerze, stwierdził, iż wzrok mu się pogorszyłi chciałby kupić nowe okulary. Czy refundacja kosztów za okulary możebyć zwolniona z podatku i składek na podstawie tego zaświadczenia, czy też konieczne jest nowe zaświadczenie? Dodam, że w firmie obowiązuje zarządzenie dotyczące bhp, z którego wynika, że pracownikowi przysługuje zwrot za okulary w sytuacji pogorszenia wzroku.

Kto opłaci składki ZUS ze zlecenia na rzecz swojego pracodawcy – rozstrzygnie Trybunał Konstytucyjny

Jeśli pracownik podpisze umowę zlecenia z innym podmiotem, ale na jej podstawie wykonuje czynności na rzecz własnego pracodawcy, to podlega ubezpieczeniom jak pracownik, a nie jak zleceniobiorca. Problem jednak w tym, że takie pracownicze składki płaci wówczas pracodawca. A tymczasem – zdaniem SA w Szczecinie – powinien je płacić zleceniodawca. Czy tak faktycznie będzie – rozstrzygnie Trybunał Konstytucyjny (sygn. P 1/16)*.

Korzystne zmiany w oskładkowaniu wynagrodzeń pracowników oddelegowanych

Od 1 października inaczej ustalamy podstawę wymiaru składek osób wykonujących pracę poza granicami Polski w ramach oddelegowania. W odniesieniu do pracowników oddelegowanych, którzy osiągają przychód niższy od prognozowanej przeciętnej płacy miesięcznej w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy, podstawą wymiaru składek jest faktycznie uzyskiwany przychód. Nie mamy już do czynienia z podwyższaniem podstawy oskładkowania.

Jak długo wypłacać wynagrodzenie chorobowe niektórym grupom zawodowym

Jeżeli pracownik przeszedł w stan spoczynku i choruje, sprawdźmy, czy musimy mu wypłacać wynagrodzenie chorobowe.

Ekwiwalent pieniężny na pokrycie kosztów dojazdu do pracy pracowników

Pytanie: W naszej firmie zamiast refundacji pracownikom kosztówdojazdu do pracy np. w formiezakupu biletów, zorganizowania przez pracodawcę dowozu do zakładu pracy, zamierzamy pracownikom wypłacić ekwiwalent pieniężny. Czy od wypłacanej kwoty musimy odprowadzić składki?