Zwrot kosztów przejazdów członka na posiedzenia rady nadzorczej

Jeżeli członkowie rad nadzorczych w firmie otrzymują zwrot kosztów dojazdów na obrady organu, warto poznać najnowsze stanowisko ZUS dotyczące oskładkowania takiego zwrotu.

Wyłączenie dodatku stażowego ze świadczeń chorobowych

Pytanie: W związku z tym, że pracownicy zachowują prawo do dodatku stażowego w czasie choroby, z podstawy świadczeń chorobowych wyłączaliśmy kwotę dodatku przypadającą na okres choroby. Kontrola ZUS zakwestionowała takie postępowanie. Czy słusznie?

Umowa zlecenia zawarta z rencistą

Wiele firm w okresie wakacyjnym zatrudnia rencistów na zlecenie. Często rencista jest już zatrudniony na podstawie umowy o pracę w innym miejscu i tam ma zagwarantowane co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę. W takiej sytuacji sprawdźmy, czy z tytułu zawartej umowy zlecenia będzie podlegał wyłącznie obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu, czy też musimy go zgłosić również do ZUS?

Umowa o pracę komandytariusza

Pytanie: Czy osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę w firmie X i będąca jednocześnie komandytariuszem w tej spółce ma obowiązek jako komandytariusz do opłacania składek ZUS? Jeśli tak to jakich?

Składki z tytułu urlopu wychowawczego za część miesiąca

Pytanie: Pracownica przebywająca na urlopie wychowawczym 18 czerwca 2016 r. urodziła dziecko i będziemy jej wypłacać zasiłek macierzyński. Zasiłek za czerwiec wypłacimy w lipcu. Jakim ubezpieczeniom będzie ona podlegać i od jakiej podstawy powinniśmy wykazywać za nią składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jak naliczyć składki z urlopu wychowawczego za czerwiec? Czy naliczamy je od pełnej podstawy?

Składki od wynagrodzenia delegowanego pracownika

W przypadku gdy pracownik delegowany zarabia poniżej stawki przeciętnego wynagrodzenia określonego w ustawie budżetowej, pracodawca nie będzie naliczać składek od kwoty odpowiadającej tej stawce – przewiduje projekt rozporządzenia, który przygotował resort pracy*.

Rozliczenie składek ZUS z umów zlecenia wykonywanych równolegle

Pytanie: Zatrudniamy zleceniobiorcę na podstawie dwóch umów zlecenia A i B (przedmioty zawartych umów są różne). Osoba ta wynagradzana jest stawką godzinową – z umowy A osiąga w ciągu miesiąca minimalne wynagrodzenie, natomiast z umowy B wynagrodzenie jest poniżej kwoty minimalnej. Zleceniobiorca nigdzie indziej nie jest zatrudniony. Z umowy zlecenia A odprowadzamy składki społeczne natomiast z umowy B tylko składkę zdrowotną. Czy postępujemy prawidłowo?

Przez jaki okres przysługuje zasiłek opiekuńczy, jeśli dziecko kończy 14 lat w trakcie roku

Pytanie: W bieżącym roku dziecko pracownika skończy 14 lat. Czy w tej sytuacji zasiłek opiekuńczy przysługuje w tym roku przez 60, czy też przez 14 dni?

Przejęcie pracodawcy a zgłoszenie członków rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego

Pytanie: Pracownik był zatrudniony w firmie A od 1995 roku. Posiadał książeczkę ubezpieczeniową, w której miał objętych ubezpieczeniem zdrowotnym trzech członków rodziny (dzieci). W 2005 r. firma A została przejęta przez firmę na mocy art. 23' kp i pracownik ten do dnia dzisiejszego pracuje w firmie B. Jednak firma B w momencie przejęcia pracowników firmy A, nie zgłosiła do ubezpieczeń członków rodziny pracownika. Czy w chwili obecnej firma B może dokonać zgłoszenia członków rodziny pracownika do ubezpieczenia zdrowotnego na podstawie książeczki ubezpieczeniowej (ostatni stempel potwierdzający ubezpieczenie jest z datą 30 listopada2012 r.), którą posiada pracownik, z dniem przejęcia (będzie to data z 2005 roku)? Czy zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego podlega takim samym zasadom, jak do ubezpieczeń społecznych (7-dniowy termin zgłoszenia)?