Czy należności wypłacane wykonawcy zlecenia za granicą trzeba oskładkować

Pytanie: Firma zatrudnia zleceniobiorców do wykonywania prac stoczniowych za granicą. Umowa zlecenia jest zawierana tylko na czas wyjazdu. Czy w takim przypadku można uznać, że wyjazd stanowi zagraniczną „podróż służbową” zleceniobiorcy i na podstawie zapisów w umowie wypłacić diety i inne świadczenia, o których mowa w przepisach dotyczących podróży służbowych pracowników? Jaka jest wówczas podstawa wymiaru składek ZUS? Czy można zastosować § 2 ust. 1 pkt 16 rozporządzenia w sprawie ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, czyli zastosować zwolnienie składkowe?

Błędny kod tytułu ubezpieczenia zleceniobiorcy

Pytanie: Od niedawna zajmuję się w firmie rozliczaniem ZUS. Aktualnie okazało się, że zleceniobiorcę zgłosiliśmy i wykazywaliśmy w raportach z błędnym kodem tytułu ubezpieczenia. Jak dokonać korekty dokumentów przekazanych do ZUS?

25 – letni staż na dzień 1 stycznia 1999 r. a prawo do emerytury

Pytanie: Zatrudniony w naszej firmie pracownik niedługo skończy 60 lat. Pracownik posiada 38 lat stażu pracy i chciałby przejść na wcześniejszą emeryturę. Przed 1999 rokiem przepracował 19 lat w szczególnych warunkach (zgodnie z wykazem według starej ustawy). Czy ma szansę otrzymać emeryturę i w związku z tym, czy powinien sam wypowiedzieć umowę o pracę. Czy my jako pracodawca powinniśmy zwolnić go sami?