Jak bez błędów naliczać i odprowadzać składkę zdrowotną w 2022 roku

Od 1 stycznia 2022 roku weszły w życie nowe zasady ustalania podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne. Zmiany spowodowane są wejściem w życie znowelizowanych przepisów wprowadzonych przez Polski Ład. W opracowaniu przypominamy : jak od 1 stycznia 2022 r. prawidłowo naliczać składkę na ubezpieczenie zdrowotne, jaką podstawę wymiaru należy stosować, kto może liczyć na niższą stopę procentową składki zdrowotnej, co zmieniło się w dokumentach rozliczeniowych ZUS DRA i ZUS RCA, kto ma obowiązek comiesięcznego przekazywania dokumentów rozliczeniowych, a kto jest z niego zwolniony, co ze składką zdrowotną w przypadku prowadzenia kilku rodzajów działalności, na czym w 2022 roku polegają zasady finansowania składek od wynagrodzeń z tytułu nielegalnego zatrudnienia oraz wynagrodzeń nieujawnionych. 

Polski Ład a rozliczanie umów zlecenia w 2022 roku

Umowa zlecenia stanowi tytuł do ubezpieczeń emerytalno-rentowych (z pewnym wyjątkiem), ale w zestawieniu z innym tytułem może podlegać wyłącznie ubezpieczeniu zdrowotnemu. Pod względem podatkowym przychody ze zleceń są opodatkowane, ale i tu istnieją wyjątki w postaci zwolnień, których od 1 stycznia 2022 r. przybędzie.Z opracowania dowiesz się: w jaki sposób opodatkować i oskładkować umowę zlecenia w 2022 r. jakie rozwiązania zawarte w ramach Polskim Ładzie wpłyną na rozliczanie wynagrodzenia z umów zlecenia od nowego roku jakie zasady oskładkowania umów zlecenia obowiązują w przypadku zbiegu takiej umowy z innymi umowami.

W 2022 roku – wypalenie zawodowe podstawą zwolnienia lekarskiego

Od 1 stycznia 2022 r. pracownicy będą mogli korzystać ze zwolnień lekarskich,jeżeli lekarz zdiagnozuje u nich wypalenie zawodowe.

Od 1 stycznia 2022 r. - świadczenie 500+ wypłaci ZUS

ZUS stopniowo przejmie wypłatę świadczeń wychowawczych tzw. 500+. Od 1 stycznia 2022 r. ZUS będzie przyjmował wnioski o nowe świadczenia tylko w formie elektronicznej. Gminy będą kontynuowały wypłaty świadczeń do końca okresu, na jaki zostały przyznane, czyli do końca maja 2022 r. Dowiedz się więcej.

Jak ZUS sprawdzi osoby pobierające zasiłek od 1 stycznia 2022 r.

Znowelizowane przepisy ustawy chorobowej, od nowego roku, umożliwią ZUS otrzymywanie informacji np. od zleceniodawcy, jeżeli osoba równolegle wykonuje umowę zlecenia i umowę o pracę i w jednym miejscu korzysta ze zwolnienia lekarskiego a w drugim świadczy pracę. Sprawdź szczegóły zmian.

Zmiany w składce zdrowotnej prezesów spółek i członków zarządu

Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw, przewiduje, że członkowie zarządu w tym prezesi zostaną objęci począwszy od 1 stycznia 2022 roku 9% składką zdrowotną. Tego rodzaju składka nie będzie mogła zostać odliczona od podatku, co oznacza, że nastąpi faktyczne obniżenie wynagrodzenia netto członków zarządu już za kilka miesięcy. Projekt jest obecnie w trakcie trwających do końca sierpnia konsultacji społecznych, zatem może jeszcze ulec modyfikacji.

Zmiany w Funduszu Solidarnościowym i nie tylko – co to oznacza dla płatników

Fundusz Solidarnościowy doczekał się swojego umiejscowienia w przepisach rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad i trybu postępowania w sprawach rozliczania składek, do których poboru jest zobowiązany ZUS. Nowelizacja  tego rozporządzenia wprowadza również zmianę w zakresie kolejności pokrywania wpłat na należności z tytułu niektórych składek. Sprawdź, jak te zmiany wpływają na obowiązki płatników.

Zasady rozliczania składki zdrowotnej przedsiębiorców – zmiany w Polskim Ładzie

Według projektu zmian w ramach Polskiego Ładu. przyjętego przez Rząd, nowe rozwiązania dotyczą wysokości i zasad rozliczania składki zdrowotnej przez przedsiębiorców. Od 2022 r. ujednolicone zostaną również terminy rozliczania składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Sprawdź szczegóły zmian.Zgodnie z informacją resortu finansów, wysokość składki zdrowotnej dla osób rozliczających się na skali podatkowej nie ulegnie zmianie. Będzie to 9% od dochodu, bez możliwości odliczenia jej części od podatku.

Wysokość podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne w 2022 r.

Z projektu ustawy budżetowej na kolejny rok wynika m.in. że: w 2021 roku przeciętne wynagrodzenie brutto w gospodarce narodowej zwiększy się o 7,4%., natomiast w 2022 roku wzrośnie o 6,7%, prognozowane przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w 2022 roku w gospodarce narodowej wyniesie 5.922 zł. Sprawdź, jak prognozowany wzrost przeciętnego wynagrodzenia będzie miał wpływ na wysokość składek na ubezpieczenia społeczne.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy od 1 stycznia 2022 r. – dla kogo i na jakich warunkach

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy to nowy rodzaj świadczenia (będący w fazie konsultacji społecznych) kierowanego do rodzin z dziećmi na utrzymaniu, którego celem jest przede wszystkim częściowe pokrycie wydatków związanych z opieką nad dziećmi. Świadczenie będzie przysługiwać na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie w wieku od  ukończenia 12. do ukończenia 36. miesiąca życia  w łącznej,  maksymalnej wysokości 12.000 zł na dziecko.